Üniversite Tanıtımları

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tanıtımı ve Hukuk Bölümü

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hakkında

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2010 yılında kurulmuş olup şehrin birçok yerinde kampüse sahip olan bir üniversitedir.  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin ana kampüsü Esenboğa’da yer almaktadır.  Yeni bir üniversite olmasına rağmen vermekte olduğu eğitimle diğer devlet üniversitelerinden ayrılmıştır.  Bu ayrımın başlıca nedeni uluslararası düzeyde geçerli bir İngilizce eğitim vermesidir. Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Psikoloji bölümleri ve Siyasal Bilgiler ve İşletme Fakülteleri %100 İngilizce eğitim vermektedir. Devlet üniversiteleri arasında %30 İngilizce Hukuk eğitimi veren ilk üniversitedir. Üniversitemizde İngilizce eğitim verildiği için akademik kadrosunda da birçok yabancı uyruklu öğretim üyesi yer almaktadır. Ayrıca Türkiye’deki uluslararası lisans öğrenci oranı en yüksek olan üniversitedir. Erasmus, Farabi gibi uluslararası öğrenci değişim programları açısından geniş olanaklara sahiptir.

Ankara’da Sosyal Hayat Nasıl?

Ankara, üniversite hayatını dolu dolu yaşamak için bana göre Türkiye’de  en iyi olanaklara sahip şehirdir. Opera, tiyatro, sinema olanaklarının yanı sıra konserler ve festivaller açısından da etkin bir şehir. Ayrıca birçok topluluk olduğu için şehir hayatında aktif olmak çok kolay. Okumuş olduğunuz bölümle alakalı konferanslara, seminerlere, panellere katılma seçeneğiniz var. Tunalı, 7. cadde, Beşevler, Karanfil Sokak, Çayyolu tarafları ise öğrencilerin yoğunlukla bulunduğu yerler. Ankara’nın bir diğer iyi yanı yakın mesafede gidebileceğiniz, gezebileceğiniz şehirlerin olması. Örneğin hızlı trene binip 1. 5 saatte Eskişehir’de ya da Konya’da olabilirsiniz.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kampüs Hayatı

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin ise maalesef çok aktif bir kampüs yaşamı bulunmuyor. Öğrenci kulüpleri olmasına rağmen çok az sayıda etkinlik yapılıyor. Etkinlikler yapılsa bile ana kampüste yani Esenboğa’da yapılıyor ki ana kampüse ulaşım çok uzun sürüyor. Yani burada okurken Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin kendi imkanlarından ziyade Ankara’nın size sunmuş olduğu imkanlardan faydalanıyorsunuz.

ankara yıldırım beyazıt üniversitesi kampüs hayatı
AYBÜ Kampüs

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Hukuk Okumak

Hukuk Fakültesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Etlik kampüsünde yer alıyor. Etlik’in merkezi bir yer olması ve buraya ulaşımın kolay olması kampüsün en büyük artısı. %30 İngilizce olduğundan dolayı hazırlık eğitimi zorunlu oluyor. Ancak yılın başında yapılan muafiyet sınavını geçerseniz direkt bölüme geçiyorsunuz. Hazırlık eğitimi ise bana göre oldukça verimli bir eğitim süreci. Size sunulan imkanları ne kadar kullanırsanız ve vaktinizi boşa geçirmezseniz o kadar güzel bir hazırlık yılı geçirirsiniz.  Bölümde  hocalarımız alanlarında başarılı kişiler. Uluslararası alanda yapmış oldukları akademik çalışmalar ise bu başarının en büyük kanıtı. Diğer devlet üniversitelerinde olduğu gibi kalabalıklarda kaybolmuyorsunuz. Bir sorunuz olduğunda mutlaka cevabını alıyorsunuz. Bölümde zorunlu olarak aldığımız İngilizce dersler bulunmakta. Bu  derslere katıldığınız sürece bir zorluk yaşamıyorsunuz. Diğer bölüm derslerimizde,  hem Özel hem Kamu Hukuku derslerinde,  derse katılmanın yanı sıra çok çalışmanız gerekiyor. Teorik kısmın yanı sıra pratik kısımda da çok iyi olmanız bekleniyor. Seçmeli ders olanakları ise çok geniş. Arapça, Rusça, Çince gibi bütün bölümlerin ortak alabileceği seçmeli derslerin yanı sıra Hukuk bölümünde Sosyoloji, Psikoloji, Avrupa Hukuku, İnternet Hukuku, Dünya Dilleri gibi seçmeli dersler mevcut. Seçmeli olan bu derslerin çoğunluğu İngilizce olarak veriliyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ni özellikle Hukuk Bölümünü tercih edecek olanlar hem iyi bir şehirde olduklarından hem de iyi bir eğitim hayatına sahip olacaklarından emin olabilirler.

Diğer üniversite tanıtımlarına ulaşmak için BURAYA göz atabilirisiniz.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencilerinden

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu