Üniversite Tanıtımları

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tanıtımı

ADÜ'lü olmak, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi nasıldır?

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi kısaca ADÜ hakkında tanıtım yazısında eğitim hayatından kampüs hayatına kadar tüm detaylarıyla “ADÜ’lü olmak” anlatıldı. İşte detaylar

ADÜ’de Kampüs Hayatı Nasıldır?

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği programı ikinci sınıf öğrencisiyim. Okulumuzun ana kampüsü Aydın’ın merkezi diyebileceğimiz Efeler ilçesinde bulunmakta. Aşırı büyük bir kampüs olmamakla birlikte bir öğrencinin ihtiyaçlarını giderebileceği özelliklere sahip bir kampüs. İçerisinde öğrencilerin oturabileceği kafeler, yemek yiyebilecekleri mekanlar, ATM’ler, PTT, kırtasiyeler, büyük diyebileceğimiz bir kütüphane, yemekhane, derslik binası ve küçük alışveriş dükkanları bulunmakta. Kafeler ve yemek mekanlarının fiyatlarının aşırı uçuk olduğunu söyleyemem gayet öğrenci dostu mekanlar. Üniversitenin bulunduğu yerde kafeler, AVM, özel yurtlar, mesire alanları bulunmakta. Aydın otogarı okuldan yaklaşık 40-45 dakika sürmekte. Aydın’da işe gidiş ve işten çıkış saatleri dışında genelde trafik olmaz. Okul merkezden yürüyerek yaklaşık yarım saat 40 dakika içinde varabilirsiniz.

Yurt İmkanları Nelerdir?

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin kampüsünün içerisinde şu an inşaat halinde bulunan 1800 kişilik bir öğrenci yurdu bulunmakta ama bu yurdun kız öğrenciler için mi erkek öğrenciler için mi olacağı henüz belli değil. Erkek KYK yurdu şu anda kampüsün içerisinde bulunmakta, kız KYK yurdu ise Efeler ilçesinin Işıklı köyünde Veterinerlik fakültesinin yanında yer alıyor. Kız KYK’da kalacak öğrenciler için çarşıdan ve okuldan yurda gitmek için birkaç farklı yol var; belediye otobüsü, özel halk otobüsü ve küçük dolmuşlar var.

Belediye otobüsü ile şehir içi ulaşım 2 TL, belediye otobüsü ve dolmuşlarla 2,5 TL. KYK yurdunda kalamayan öğrenciler için ev, özel yurt ve apart imkanları bulunmakta. Genelde 1+1, 2+1, 1+0, 2+0 evler öğrenciler tarafından çok talep ediliyor. ilanlarda gördüğüm kadarıyla ev kiraları 800-1200 TL aralığında değişiyor. Evlerde genelde merkezi ısıtma yöntemi var. Özel yurtlarda odalar 1 kişilikten başlıyor ve 6 kişiliğe kadar çıkıyor. Kişi sayısı ne kadar artarsa oda fiyatları o kadar düşüyor doğal olarak. Özel yurtlarda genelde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği, odanın içerisinde banyo, tuvalet, internet fiyata dahil oluyor.

ADÜ Eğitim Fakültesi Hakkında

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim fakültesine gelecek olursak Eğitim fakültesi ana kampüsün içerisinde bulunmakta. Fakülte binası kütüphanenin karşısında bulunuyor ve daha 2019-2020 eğitim-öğretim yılında kullanılmaya başlandı. Eğitim fakültesinde; Bilgisayar Ve Öğretim Tek. Öğretmenliği, Eğitim Bilimleri, Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık, Resim-İş Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği programları bulunmakta. Eğitim fakültesinde bazı dersleri bütün bölümler alır. Eğitim psikolojisi, eğitim felsefesi, eğitim bilimine giriş gibi dersleri. Bu derslerin bazılarının hocaları da ortaktır. Genel olarak hocalardan yana pek sıkıntı çekmedim ama her okulda olduğu gibi bizim de bazı öğrenci dostu olmayan hocalarımız var onlar da fakültemizin tuzu biberi diyebiliriz.

Şunu söyleyebilirim ki Aydın merkez olarak büyük bir şehir olmamasına rağmen bir öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahip bir şehir. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi de sosyal faaliyet olarak ister sosyal kulüpler olsun ister rektörlüğün etkinlikleri olsun canlı bir okul diyebilirim. Esnafı gayet öğrenci dostu, ev sahipleri için bir yorum yapamam maalesef tipik ev sahipleri diyebiliriz. Aydın son iki senedir öğrenci dostu şehirler sıralamasında ilk 10’un içerisinde yer alıyor. Yeni gelecek olanlara şimdiden başarılar diliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu