EduBlog

Burs Almak İçin Gerekli Şartlar Nedir? Nasıl Sağlanır?

Burs almak için ne yapılmalıdır? Üniversite de burs nasıl alınır? Başarı kriteri nedir, başarılı olmanın şartları nelerdir? işte detaylar!

Burs Almak İçin Gerekli Şartlar Nedir? Nasıl Sağlanır?

Hepimizin bildiği üzere burslar bir öğrenci için hele de üniversitedeki bir öğrenci için muazzam ölçüde önemli bir gelir kaynağı. 20₺’nin önemini evdeyken çok anlayamıyoruz ama üniversitedeyken, olmadık bir zamanda gelen 20₺ öğrenci milletini epey sevindirebiliyor. Tabi ki biz örnek olarak ufacık meblağlardan -hoş 22-23 yaşında bir üniversite öğrencisine de 100-200₺ burs veriliyor- bahsediyoruz.

Burs almak ya da burs almayı başarabilmek daha doğru bir kullanım olur her zaman çok kolay olmuyor. Tıpkı sizler gibi binlerin hatta on binlerin olduğunu düşünecek olursanız belirli şartlarla bursiyer seçimlerinin yapılması gerekir hale geliyor. Nasıl şartlar bunlar diyecek olursanız hemen örnek gösterelim. Mesela şuradaki Salih Karagöz Vakfı Bursu Başvuruları Başladı! makalesinde göreceğiniz gibi burs almak veya bursiyer olmak için çeşitli başarı ve zaman zaman ahlaki kriterler sunulduğunu görebiliyoruz.

Başarı kriterlerini çoğu zaman anlamak mümkün olsa da ahlaki şart koşmanın pek uygun olmadığı kanaatindeyiz. Bu gibi şart koşanlar genellikle dini cemaat veya vakıflardır. Bu gibi kurumlardan da elbette burs alabileceğinizi belirterek esasında çok da tavsiye ettiğimiz söylenemez. Konumuzun özüne dönecek olursak bursiyer olmak ve burs almak için başarı şartları ve maddi durumun yetersiz olması gibi şartlar mevcuttur.

Başarılı Olmak ya da Olmamak; Neye Göre, Kime Göre Başarılı Olmak?

Burs alabilmek için sizlere başarı kriteri sunuluyorsa muhtemelen genel ağırlıklı ortalamanızdan bahsediliyordur. Ne kadar adaletli bir seçim türü olduğu tartışılır olsa da genel kanı olarak bu yol uygun bulunmaktadır. AGNO ya da GANO puanınızın belirli bir seviyenin üstünde olmasıyla ilgili bursa başvurabilmek için hak kazanabilirsiniz. Elbette bu sizi seçecekleri anlamına gelmiyor. Sizin puanınızdan daha yüksek burs almak isteyen biri varsa ve diğer şartlara da uyuyorsa muhtemelen o kişi tercih edilecektir.

Peki başarılı olmak nedir? Burs almak için başarılı olmak ne anlama gelir? İçerisinde bulunduğumuz durumun getirileri her ne kadar başarıyı AGNO veya GANO olarak tanımlasa da bizce durum böyle değildir. Başarılı olmayı esasında;

  • Olumsuz sonuçlanan tecrübelerden ders almak.
  • Bahane üretmekten öteye geçebilmek.
  • Yaşadığı süreçler boyunca kendini tanımak.
  • Yapacağı ve yaptığı işlerle alakalı olarak planlama yapmak.
  • Aksiyon almak, harekete geçmek.
  • İşlerinde istikrarlı olmak.
  • Doğru arkadaş, doğru çevreye sahip olmak.
  • Mükemmeliyetçi olmamak.

şeklinde maddeleyerek açıklayabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu