Dernek Bursları

Darüşşafaka Cemiyeti Burs Başvuruları Başladı!

Darüşşafaka bursları ne zaman başlıyor? Kimler başvuru yapabilir? işte detaylar

Darüşşafaka Cemiyeti Hakkında

 Darüşşafaka Cemiyeti’nin verdiği bursa geçmeden önce Darüşşafaka Cemiyeti’nden bahsetmek gerek. 1863 yılında ülkemizin ilk eğitim alanındaki sivil toplum kuruluşu olarak harekete geçen Darüşşafaka Cemiyeti daha sonra yatılı ve parasız kalınan karma öğretim kurumu kurmuştur. Darüşşafaka anlamı “Şefkat Yuvası” olmakla beraber annesi veya babası sağ durumda olmayan, maddi imkansızlıklar yaşayan öğrencileri sınavla beraber seçerek onlara olanaklar sunmaktadır. Darüşşafaka Cemiyeti’nin verdiği bursun yanında birçok kurum ve derneğin burs başvuruları için sitemizi takip edebilirsiniz.

Darüşşafaka Bursu Hakkında

Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olup lisans düzeyinde eğitimine devam eden öğrencilere teşvik amaçlı, burs miktarı öğrencilerin sınav derecelerine ve gösterdikleri akademik başarıya göre değişen Darüşşafaka Cemiyeti Yükseköğrenim bursu karşılıksız ödenmektedir. Daha sonrasında 2014 yılında oluşturulmuş olan bir fon ile Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olma şartı aramadan üniversite öğrencilerine maddi destek vermeye başlamıştır.

Darüşşafaka Cemiyeti Yükseköğrenim bursundan üniversite sınavında kendi alanında %20’lik dilimde bulunan ve üniversitedeki öğrenimi sırasında genel not ortalaması 4 üzerinden 2,5 olan öğrenciler yapmış olduğu burs başvuruları sonucunda burs almaya hak kazanacaktır.

Darüşşafaka Burs Başvuruları İçin Şartlar

Eğitimine devam etmek için gerekli maddi olanaklara sahip olmayan, T.C. vatandaşı olan, lisans düzeyinde öğrenimine devam eden, Vakıf üniversitesinde öğrenimini tam burslu gören, annesi veya babası ya da ikisi de sağ olmayan, üniversite sınavında kendi alanında %20’lik dilimde bulunan, genel not ortalaması en az 2,5/4 olan, hazırlık sınıfını başarıyla geçmiş olan öğrenciler yaptığı burs başvuruları neticesinde Darüşşafaka Cemiyeti Yükseköğrenim bursundan faydalanabilir.

Darüşşafaka Bursu Ne Kadardır? Ne Zaman Verilir?

Burs miktarı bütçenin olanağına göre eylül ayında belirlenip yürürlüğü girdikten sonra burs başvuruları sonucu burs almaya hak kazanan öğrencilere ödeme Ekim-Haziran dönemi boyunca 9 ay yapılır. Darüşşafaka Cemiyeti Yükseköğrenim bursu 9 ay boyunca her ayın ilk 10 günü içerisinde ödenir. Sadece Darüşşafaka değil KYK, TEV gibi diğer burs başvuruları hakkında bilgi almak için ise haberlerimize göz gezdirebilirsiniz.

Burs Başvuruları İçin Gerekli Belgeler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Sonuç Belgesi (Üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler)

  • Öğrenci Belgesi
  • Transkript (Ara sınıftaki öğrenciler)
  • Adli Sicil Kaydı
  • Niyet Mektubu,
  • SGK Döküm Belgesi,
  • Nüfus Kayıt Örneği
  • 1 Adet Vesikalık Fotoğraf,
  • Ailenin Mali Durumunu Gösteren Belgeler (Anne/Baba maaş bordrosu, kira gelirleri, tapu belgesi, araç kayıt belgesi vb).

Not: Niyet mektubu word dosyası olarak maksimum 100 kelimelik bir mektuptur. Bu mektupta bursa başvuru nedeninizi, bursla ve üniversite hayatınızla ilgili hayallerinizi anlatabilir, bursla neler yapmak istediğinize değinebilirsiniz.

Darüşşafaka Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

Burs başvuruları online olarak yapılan Darüşşafaka Cemiyeti Yükseköğrenim bursunun sonuçları genel olarak ekim ayının ilk haftalarında internet adresinde açıklanmaktadır. Darüşşafaka Cemiyeti Yükseköğrenim burs başvuruları için BURADAKİ adrese gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Diğer sitelere göre en yardımcı olan site sizinki :) burs başvuruları için diğer haberleri beklemede ve takipteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu