Vakıf Bursları

Diyanet Vakfı Burs Başvuruları Sona Eriyor!

Diyanet Vakfı Hakkında

            İnsanlığa hizmet etmek amacıyla ve “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” İlkesiyle hareket etmek isteyen Türkiye Diyanet Vakfı, 1975 senesinde kurulmuştur. Din hizmetlerinin daha çok kişiye ulaşması ve bu yolda yürüyecek bireylerin yetişmesi için kurulan Diyanet Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığına da yardımcı olmaktadır. Dünyada birçok ülkede ve ülkemizde binden fazla şubesiyle eğitim, kültürel ve sosyal faaliyetleriyle öne çıkan Diyanet Vakfı bunu hayırseverler yardımıyla yapmakta ve yaptığı yardımlar din, ırk, cinsiyet ve dil farklılıklarını gözetmeksizin sürdürmektedir. Diyanet Vakfı bursu yanı sıra camiler, kurslar, eğitim yapıları yaptıran vakıf her yaş grubundan öğrencilerin eğitimine önem vermekte ve din eğitimlerinde güçlü bir temel oluşturmaya çalışmaktadır.

Diyanet Vakfı Bursu Hakkında

            Lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilere verilen Diyanet Vakfı bursu geri ödemesizdir. İlahiyat okuyanların haricinde hukuk, tıp, mühendislik, mimarlık öğrencileri Diyanet Vakfı burslarına başvurabilmektedir. 5 farklı burs imkanı olan Diyanet Vakfı bursu için bir öğrenci yalnızca bir çeşit Diyanet Vakfı bursuna müracaat edebilecektir. Diyanet Vakfı burs başvuruları 2 kabul dönemi olarak alınmaktadır. Önümüzdeki ikinci kabul dönemi için öğrencilere farklı imkanlar sağlanmaktadır. Sosyal – kültürel etkinliklere destek, yükseklisans/ doktora sürecinde destek, yurtta kalan öğrenciler için yurt ödemesinde %30 olacak şekilde yardım bu imkanlardandır.

Diyanet Vakfı Burs Başvuruları Şartları Nelerdir?

            Yabancı uyruklu olmayan, mülakat aşamasını başarıyla geçmek, yükseklisans düzeyinde en fazla 25, doktora düzeyinde en fazla 31 yaşında olan, öğrenimine burs başvurusu yapacağı sene başlamış olan, öğrenimini iyi bir dereceyle tamamlayıp öğrenim gördüğü süreçte disiplin cezası olmayan, sigorta faydası sağlayan bir işte çalışmayan, ilahiyat alanında öğrenim görüp tezli lisansüstü öğrenimi gören öğrenciler Diyanet Vakfı bursu için başvuruda bulunabilir. Diyanet Vakfı burs başvurularında bulunacak olan öğrenciler İstanbul, Ankara, Kayseri, Bursa, Konya illerinde bulunan üniversitelerde öğrenim görmelidir.

Diyanet Vakfı Bursu Ne Kadardır? Ne Zaman Verilir?

            Diyanet Vakfı bursu 12 ay boyunca aylık olarak ödenmektedir. Diyanet Vakfı burs miktarı değişkenlik gösterebilmekte ve belirlendikten sonra öğrencilere duyurulmaktadır. Yapılan bağışların bir kısmı Diyanet Vakfı burs fonu için harcanmaktadır.

Diyanet Vakfı Burs Başvuruları İçin Gereken Belgeler

            Diyanet Vakfı burs başvuruları için öğrenci belgesi ve sigorta sağlayan bir işte çalışmadığına dair belge başvuru esnasında istenmektedir. Lisansüstü için başvuran adaylardan ise son mezun olduğu programın diploması istenmektedir. Diğer aşamalarda belge istenirse öğrenciye bildirilecektir.

Diyanet Vakfı Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

            Başvuru yapmak için öncelikle buradaki adresten üyeliğinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sisteme yüklenecek belgeleri hazırladıktan sonra size uygun Diyanet Vakfı burs çeşidini bulup başvurunuzu yapabilirsiniz. 17 Eylül’de başlayan Diyanet Vakfı burs başvuruları için son tarih 5 Ekim’dir. 6 Ekim’de mülakatlar başlayacak ve mülakatlara göre kesin sonuçlar 25 Ekim tarihinden sonra açıklanacaktır. Eminiz ki sadece burs fırsatlarıyla kalmak istemeyip kendinizi geliştirmek de istiyorsunuz, e hadi İkinci Üniversite haberimize.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu