Üniversite Tanıtımları

Dokuz Eylül Üniversitesi & PDR Bölüm Tanıtımı

Son güncelleme Eylül 2, 2020 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

İzmir’in birçok farklı yerinde Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsü bulunmaktadır. Eğitim fakültesine bağlı olan bölümümüz İzmir’in Buca semtinde yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 3 fakültesinden bir tanesi.  Birbirinden farklı, çeşit çeşit ağaçlarıyla; rengarenk kuşları, farklı hayvanlarıyla doğa bir nefes olan Buca Eğitim Fakültesi 1982 yılından beri Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı bir fakülte olarak kullanılmaktadır. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı 1989 yılında kurulmuş ve 1991 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Böyle köklü bir tarihe sahip olan bir üniversitede okumak alanımız için oldukça önemlidir.

İzmir Hakkında

İzmir hakkında söylenecek şeyler o kadar fazla ki. İzmir, birçok büyük şehre göre çok avantajlı bir şehirdir. Tarihsel, sosyal imkanlarının yanı sıra akademik anlamda kendini geliştirmek isteyen tüm öğrencilerin tercih edebileceği önemli şehirlerden biridir. Burada çok fazla sempozyuma, konferansa katılabilir, alanında uzman bir çok hocadan kaliteli eğitimler alabilir ve en önemlisi birbirinden farklı bir çok kurumda staj yapma imkanı elde edebilirisiniz.

dokuz eylül üniversitesi, dokuz eylül pdr, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü

İzmir’de Ulaşım Nasıl?

İzmir rahat, sakin bir şehirdir. Bu nedenle İzmir’in insanı keyfine düşkün ve oldukça sakindir. Fakat buna aldanmayın eğlenmeyi çok iyi bilirler. Buca’da okulun yakınında konaklasanız dahi Alsancak’a, Konak’a, Bostanlı’ya, Karşıyaka’ya… kısacası İzmir’in her yerine ulaşmak oldukça kolay ve ucuzdur. İzmir’de öğrenci ulaşım kartları, tam ulaşım bileti ücretinin neredeyse yarısıdır ve 90 dakika içerisinde aktarma yaparsanız yaptığınız tüm aktarmalar ücretsizdir (dolmuşlar hariç).

Buca gerçekten yorucu bir ilçedir. Alsancak’ımızı, Bostanlı’mızı, Karşıyaka’mızı, Konak’ımızı gördükten sonra hele…  Tehlikeli olduğu söylenen yerleri vardır bu doğru ama 510.695 nüfuslu bir ilçeden bahsediyoruz adeta minik bir şehir. O yüzden her yeri bu şekilde değil özellikle kampüs bölgesi birçok yerine göre daha iyi durumda.  Sokakları diktir ve yağmur yağdığında okula yüzerek gelmek durumunda kalabilirsiniz.  Ama en büyük avantajımız bölümüzün eğitim kampüsünde olması. Eğitim fakültesi  Dokuz Eylül Üniversitesi‘nin Buca’daki en merkezi kampüsü. Kalabalık şehrin içinde her yıl çokça etkinlik için kapattığımız meşhur PDR çimleriyle dolu kocaman bir alan.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Hakkında

Dokuz Eylül Üniversitesi PDR Bölümündeki dersler ve hocalar hakkında söyleyebileceğim en net ama en klasik olan şey alan hocalarımızın derslerini takip ettiğiniz takdirde sınavlarından korkmamanız. Hepsi alanlarında uzman kişiler ve gerçekten anlattıklarını güzelce benimserseniz meslek hayatınıza da öğrencilik hayatınıza da çok büyük katkıları sağlayacaktır.

dokuz eylül üniversitesi, dokuz eylül pdr, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü

Dokuz Eylül Üniversitesi‘nin en büyük eksisi bölümümüzle eşlesen bir Erasmus programının olmaması. Bu durum hepimizi çok üzen yanlardan biri maalesef. Bunun dışında çok fazla eksisi olduğunu söylemem mümkün olmaz. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı hocalarının alanlarında fazlasıyla yetkin olması en büyük artı özellik.

Okulumuzun PDR topluluğu her zaman çok aktif çalışmakta. Topluluğun düzenlediği konferanslara, sosyal etkinliklere, birbirinden güzel organizasyonlara katılarak kendinize akademik gelişiminize oldukça fazla katkı sağlayabilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde sizleri aramızda görmeyi, bir DEÜ’lü olmanızı çok isteriz.


Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğrencilerinden Öykü MUSLU yazdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.