EduBlog

Edu Mail Adresleri Ne İşe Yarar? İşte Avantajları!

Edu mail adresiniz var nasıl kullancağınızı bilmiyor musunuz? Edu mail adresleri sayesinde OneDrive, Google Drive, Canva gibi pek çok ürünü ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Edu mailleri sayesinde bedavaya alacağınız şeyleri duyunca çok sevineceksiniz. Ayrıca Ücretsiz Edu mail nasıl alınır diye arayıştaysanız sizler için bunu da araştırdık. Gelin birlikte göz atalım.

Edu.tr Mail Adresi Nedir?

Üniversiteye başladıktan sonra üniversite öğrencilerine tahsis edilen sonu edu.tr uzantılı bir mail adresi verilmektedir. Bu mail adresi tıpkı gmail, outlook gibi mail alıp göndermeye yarasa da birbirinden harika pek çok fırsatın da kapılarını aralamaktadır. Ne yazık ki ülkemizdeki üniversitelilerin bu durumdan -bilgisayar bölümlerini ve mühendislik bölümlerini ayrı tutuyoruz- haberdar değiller.

Üniversitenin öğrencilerine verdiği e posta adresleri benim ne işime yarayabilir ki diyen bir sürü öğrencinin birazdan okuduklarıyla bunu neden daha önce duymadım ki diyeceklerine eminiz. Peki ne işe yarıyor edu uzantılı mail adresleri?

Edu Uzantılı E-Posta Adresi

Dünya genelinde üniversitelerin, örneklemimizi daraltacak olursak da Türkiye genelinde gerek vakıf gerek devlet üniversiteleri tüm akademik üye ve personellerine üniversite içindeki iletişimi kolaylaştırmak ve kimlik doğrulamasını sağlayabilmek adına bir mail adresi vermektedir. Söz konusu bu mail adreslerini öğrencilerin de alma hakkı vardır. Öyle ki kampüs içerisindeki bazı Wi-Fi ağlarını kullanabilmek için de bu mail adresiyle giriş yapma zorunluluğu vardır. Bunun yanında tıpkı Google Drive gibi kullanabileceğiniz OneDrive edu mail ile ücretsiz hale geliyor.. detaylar için okumaya devam edin.

google drive edu mail, ücretsiz edu mail, free edu mail

Akademik üye ve personellere tahsis edilen mail adresleri genellikle ad.soyad@üniversitenin-kısaltması.edu.tr şeklinde iken öğrencilerin e posta adresleri ad.soyad@ogr.üniversitenin-kısaltması.edu.tr şeklinde verilmektedir. Her öğrencinin kendine has olan e posta adresine ancak kendi belirleyeceği şifre ile giriş yapılabilmektedir. Gmail, Outlook gibi panellerden giriş yapılamamaktadır. Bunun yerine üniversitenin e postaya giriş yapabileceğiniz alana yönlendirmesiyle e posta adresinize erişebilirsiniz.

Edu Uzantılı E Posta Adreslerinin Faydaları

Evet işte beklenen an geldi. Edu uzantılı mail adresinin öğrencilere katkıları neler? Edu mail adresiyle neler yapılabiliyor. Dilerseniz bunları madde madde sıralayalım:

 • En temel özelliği mail alıp göndermek. Sadece üniversite içerisindeki ağlarda değil, dış e posta uzantılarına da (gmail, hotmail) mail göndermeniz mümkün.
 • Kampüs içerisindeki Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlantı sağlayabilmek için bu tarz bir e-posta ile giriş yapılması gerekiyor. Burada küçük bir uyarıda bulunalım. Kampüs içerisinde giriş yaptığınız e posta adresinin internet üzerindeki işleyebileceği olası suçlardan da giriş yapılan hesap sorumlu tutulabilir. Bu nedenle yakın arkadaşınız dahi olsa kendi cihazlarınızdan başka cihazlarda giriş yapmamaya özen gösterin.
 • Yazılımcı ve bilgisayar mühendislikleri gibi bölümlerde okuyanlar bilir ancak biz genel bir rehber hazırladığımızdan buna da değinmeliyiz. Github’un sağladığı yüzlerce imkandan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Bunların içerisinde yıllık ücretsiz hosting, bedava alan adı, ücretsiz test serverları vs. birçok ücretli servisten bedava yararlanabilirsiniz. Github’un servislerine göz atmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
 • Yine mühendislik bölümlerini çok sevindirecek bir fayda. AutoCAD, 3DsMax gibi Autodesk ürünlerini hiçbir ücret ödemeden ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Bu gibi programların değerini herkes anlayamasa da siz bizi anladınız ;) Edu mail adresiyle bunun dışında daha bir çok şey yapılabiliyor.
 • Genel olarak tüm bölüm öğrencilerini mutlu edecek bir fayda ise Microsoft’un sağladığı Office programları bunun içinde PowerPoint, Excel vs. pek çok programı ücretsiz olarak lisanslayabiliyorsunuz. Ücretsiz Office Lisansı için program üzerinden hesabınıza giriş yapmanız yeterli.
 • Yine bir lisans haberi de Microsoft’un kendisinden Windows 10, 7 veya Windows 8 gibi sürümlerini ücretsiz olarak lisanslayabiliyorsunuz. Güncel lisans ücretleri 600-700 TL arasında olması gerek.
 • Yazılımcıları ilgilendiren bir fayda daha, Amazon’un sunduğu AWS programına ücretsiz olarak katılabilir Student Pack’ı ücretsiz olarak edinebilirsiniz.
 • OneDrive da ne ki diyecekler için önce OneDrive’ı açıklayalım. OneDrive Microsoft’un sunduğu bir bulut depolama hizmeti. Edu uzantılı mail adresiyle ücretsiz olarak 1 TB (Terebayt)’lık bir bulut depolama ediniyorsunuz. Arşivciler yine yaşadı. Ücretsiz 1 TB OneDrive kullanmak için mail adresinizle kayıt yapmanız yeterli! OneDrive diğer bulut depolamalardan biraz farklı olabilir. Google Drive henüz edu mail ile bir fayda sağlamıyor. Ancak bu sağlamayacağı anlamına gelmiyor.
 • Gelelim internet servislerine, Spotify Premium’da 8-9 TL’den öğrenci paketini kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde Youtube Premium sürümünde de bahsettiğimiz öğrenci indirimi geçerli. Spotify Premium demişken çekilişimize katıldınız mı? Spotify Premium Çekilişi
 • Yukarıda bahsettiğimiz Office uygulamaları için de tüm güncellemeleri dahil olarak ücretsiz kullanım yapıyorsunuz. Yani en güncel sürümden dahi ücret ödemeyeceksiniz.
google drive edu mail, ücretsiz edu mail, free edu mail

 • Grafikerleri ilgilendiren bir kısma gelmiş bulunuyoruz. Canva adında tasarımcılar için oldukça geniş yelpazeye sahip bir siteden 12 ay boyunca ücretsiz olarak Canva Pro versiyonunu kullanarak tasarımlar oluşturabiliyorsunuz. Ücretsiz Canva Pro almak için edu uzantılı e posta adresinizle kayıt olmanız yeterli.
 • JetBrains ürünlerini lisanslı olarak ücretsiz kullanabilirsiniz. JetBrains nedir diye soracaklar için kısaca özetleyelim; Yazılım geliştirme ve proje yönetimi ile ilgili araçların geliştirilmesinde aktif olarak 500+ çalışana sahip bir yazılım firmasıdır.

Ücretsiz Edu Mail Nasıl Alınır?

Onca faydadan bahsettikten sonra gelelim bu mail adreslerinin nasıl alınacağına. Ücretsiz Edu mail adresi alma işlemi oldukça kolaydır. Üniversitelerin bu uzantıda mail adresleri verme yetkileri olduğundan herhangi bir üniversitede kaydınızın olması Ücretsiz olarak edu mail adresi alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Eğer üniversite öğrencisiyseniz ve edu mail adresiniz yoksa öğrenci bilgi sistemi (OBS) aracılığıyla mail adresinizi öğrenebilir, şifresini güncelleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için telegram kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. EduBurs Telegram Kanalı

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. gerçekten edu maillerin kullanım alanları için harika bir bilgilendirici metin olmuş. üniversitelerden nasıl alacağımızı da söyleseydiniz keşke.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu