Üniversite Taban Puanları

Felsefe Bölümü Başarı Sıralaması 2020

Son güncelleme Ekim 15, 2020 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Felsefe Bölümü Nedir?

            Sorgulayıcı özelliğiyle dikkat çeken felsefe varoluşu, gerçeği, bilgiyi ele alır ve ahlaki değerler üzerine çalışmalar yapar. Philo ve sophia kelimelerinin birleşiminden meydana geldiği bilinen felsefe bilgiyi sevmek anlamına gelmektedir. İsminin anlamından da anlaşılacağı gibi kim olduğumuzla neden var olduğumuzla ilgili soruları bilgiyi arayarak ve sorgulayarak cevaplandırabileceğimizi savunan bir alandır felsefe. Kendi içinde temel araştırma alanlarına ayrılan Felsefe bölümünün varlık, bilgi, bilim, ahlak, siyaset ve sanat felsefesi alt araştırma dallarıdır. Tüm bunları sorgulamayı öğrenebilmenin yanı sıra felsefe öğrencilerinin edineceği kazanımlar eleştirel olabilmek, yazma ve kendini ifade etme konusunda açık ve net olabilmek, iletişim konusunda gelişmek, önyargılarını bir kenara bırakıp farklı düşüncelere daha açık olup anlayabilmek, kendini keşfederek aslında sıradan bir olmadığını bilmek, yenilikçi yaklaşımla düşüncelerini evrensel boyuta taşıyabilmektir. Felsefe bölümü başarı sıralaması detaylarına geçmeden önce meslek hayatına atılan, Felsefe bölümünden mezunların iş imkanlarından bahsedelim.

Felsefe Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

            Felsefe bölümü başarı sıralaması konusuna geçmeden iş imkanlarından da bahsedelim dedik. İlk imkan yüksek lisans ve doktora eğitimini sürdürerek farklı alanlarda araştırma yapabilir veya alanın öğretim kısmında kalarak akademisyen olabilirler. Formasyon aldıkları takdirde felsefe öğretmenliği yapabilirler. Bazı şirketlerde felsefi danışmanlık, yayınevlerinde editörlük felsefe bölümü mezunlarına tanınan iş imkanlarındandır. Bunlar haricinde yazarlık birçok felsefe mezununun tercihidir. Eğitimleri sırasında edindikleri kazanımlardan biri olan eleştirel bakış açısı meslek hayatlarında eleştirmen olarak devam etmelerine olanak sağlamaktadır. Etik danışma kurullarında, sivil toplum kuruluşlarında, hukuk, tıp, sanat, medya alanlarında ve toplumsal hizmet amaçlı projelerde çalışma imkanları da bulunmaktadır. Ayrıca yine formasyona sahip oldukları takdirde tarih öğretmenliği de yapabilmektedirler. Halkla İlişkiler Uzman, Milli Eğitim veya Kültür Bakanlığı, TRT de çalışabilecekleri alanlar içerisindedir. İşte felsefe başarı sıralaması detayları!

Felsefe Bölümü Başarı Sıralaması 2020

            Felsefe bölümünü okumak istiyorsan veya bölüm seni araştırdıkça içine çektiyse doğru yerdesin. Günümüzde sıcak bakılmasa da aslında felsefe bölümüyle alakalı birçok iş imkanı ve alan mevcut olarak bulunmakta. Felsefe okurken kendini daha ileriye taşıyabilir, çift anadal imkanından faydalanabilirsin. Bölüm sıralaması hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki PDF’ten öğrenebilir, Felsefe bölümü başarı sıralaması listesini dilerseniz indirebilirsiniz. Diğer bölümlerin başarı sıralamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makalede felsefe bölümü taban puanları 2020, felsefe bölümü, felsefe bölümü taban puanları, felsefe bölümü dersleri, felsefe bölümü burs, felsefe bölümü atama puanları, felsefe bölümü okumak, felsefe bölümü burs şartları, felsefe bölümü kpss, felsefe bölümü okuyanların yorumları gibi kelimelere yönelik bilgi vermek amaçlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.