Belediye Bursları

İBB Genç Üniversiteli Bursu Başvuruları Başlıyor!

Son güncelleme Eylül 18, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hakkında

İstanbul’un belediye işlerini yürütmekte olan bir kamu kuruluşudur. Saraçhane’de İstanbul’un Belediye Sarayı bulunmaktadır. 23 Haziran 2019 Seçimleriyle birlikte yönetimi Ekrem İmamoğlu devralmıştır. Her döneminde eğitime ve öğrenciye destek olan İBB bu yıl da öğrencileri yalnız bırakmayarak İBB Genç Üniversiteli Bursu vereceğini açıkladı. Belediye bursları konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi‘ni de atlamamak gerekir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Hakkında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda üniversite öğrencilerine burs vereceklerini söyleyerek başvuru şartlarını sağlayan yaklaşık 30 bin öğrenciye burs verdiklerini belirtmişti. 2020-2021 yılında da öğrencilere burs vermeye devam edeceklerini açıklayan İBB, şartları taşıyan öğrencilere 3.200 TL ödeme yapacaklarını ilan etti.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bursu Gelir durumu bakımından maddi desteğe ihtiyacı olan ve İstanbul sınırları içerisinde aileden birinin eğer ailedekiler vefat etmiş ise bir yakınını ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Söz konusu öğrencinin örgün eğitimle devlet ya da %100 burslu vakıf üniversitelerinin birinde okuyor olması gerekmektedir.

Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

İBB Genç Üniversiteli bursu için başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak asli koşuldur.
  • Burs almak isteyen öğrencinin veya ailesinin -eğer vefat etmiş ise bir yakınının- İstanbul içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.
  • Örgün olarak önlisans veya lisans bölümlerinde öğrenimine devam ediyor olması gerekmektedir.
  • Devlet üniversitelerinin birinde veya %100 burslu olarak vakıf üniversitelerinden birinde okuyor olması gereklidir.
  • Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerin yılsonu not ortalamasının en az 100’lük sistemde 53 (elli üç), 4’lük sistemde ise en az 2 (iki) olması gerekmektedir.
  • Ayrıca alacağı bu bursa da ihtiyaç duyduğunu gelir durumunu belgelendirmek suretiyle beyan etmelidir.

İBB Genç Üniversiteli Bursları Ne Kadardır? Ne Zaman Verilir?

İBB tarafından verilen bilgilere göre bu yıl verilecek olan burs miktarı 3.200 TL’dir. Toplamda 30 bin öğrenciye burs verilmesi planlanmaktadır. Burs başvuru koşullarını sağlayan adaylara İBB Genç Üniversiteli Bursunun verileceğini söyleyebiliriz. Burslar belediyenin finansal durumuna göre aylık veya 2-3 taksit halinde ödenmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği bursa başvuru yapabilmek için aşağıdaki belgelerin temin edilmesi gerekmektedir:

İBB Genç Üniversiteli bursu

İBB Genç Üniversiteli Bursu İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Genç Üniversiteli bursundan faydalanmak için 15 Eylül tarihinden itibaren buradaki link kullanabilirsiniz. Burs başvurunuzu tamamlayabilmeniz için bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.