EduBlog

İkinci Üniversite Nedir? Kayıtlar Nasıl Yapılır?

Son güncelleme Eylül 18, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

İkinci Üniversite Nedir?

            Sınavsız bir imkan olan ikinci üniversite için diploma veya öğrenci belgesine sahip olmak yeterlidir. 3 üniversitede ikinci üniversite imkanı mevcuttur. Bu üniversiteler; İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesidir. Şartları sağlayıp başvurunuzu yaptığınız takdirde bu üniversitelerin Açık Öğretim Fakülteleri’nde ikinci üniversitenizi okuyabilirsiniz. EduBurs Platformu’nun ne olduğunu hala anlamamışsan, seni hakkımızda kısmını okumaya alalım.

İkinci Üniversitenin Faydaları Nelerdir?

İkinci üniversiteler gençlere hem bölümünde tereddütleri olan öğrenciler için yeni bir deneyim şansı hem de bölümleriyle alakalı bölüm okuyacak olan öğrenciler için meslek hayatlarına kendilerini daha ileri adımlara taşıyacak fırsat şansı sunuyor. Neden ikinci üniversite okuyalım? sorusu kafanızı meşgul ediyorsa işte birkaç sebep; örgün eğitiminizden ayrılmak zorunda kalmadan dilediğiniz bir bölümü okuyabilir ya da mezun olduğunuzda iki tane diploma sahibi olabilirsiniz, kişisel gelişiminizi desteklendirebilir meslek hayatınıza daha hazırlıklı hale gelebilirsiniz, okuduğunuz ana bölümün sınavlarına göre daha kolay sınavlarla zorlanmadan ikinci üniversitede tercih ettiğiniz bölümü bitirebilirsiniz, ayrıca derslere gitme zorunluluğunuz olmadığı için ilk üniversitenizle çakışma söz konusu olmayacağından gönül rahatlığıyla ikinci üniversiteye başvurabilirsiniz.

İkinci Üniversite İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

            Lisans veya önlisans programlarında okuyanlar/ mezun olanlar, 4 yıllık programlarından ayrılarak önlisans diploması sahibi olanlar, açık öğretim fakültelerinden mezun olanlar, 3 üniversitenin dışındaki üniversitelerin açık öğretim fakültelerinde okuyanlar/ mezun olanlar ikinci üniversiteyi okuma hakkına sahiptir. Bu programlarda kaydı bulunmayan veya silinen, denklik olmayan yurtdışı üniversitelerinde okuyan, ÖSYM’nin yayınladığı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer almayan programlarda okuyan/ mezun olanlar İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Programlarında okuyanlar ikinci üniversite okuyamamaktadır. Son olarak lisans programlarında okuyan/ mezun olanlar aynı programa kayıt yaptıramaz ve önlisans öğrencileri lisans bölümlerine kayıt yaptıramaz.

İkinci Üniversitelerin Harçları Ne Kadardır?

            Okuduğunuz/ mezun olduğunuz üniversite veya programa göre farklılık gösterebilen harç ücretleri ortalama olarak 330-630 TL arasında olmaktadır. Bu harç ücretleri dönemlik olmak üzere bir öğrenim senesinde iki defa yatırılır.

İkinci Üniversite Sınav ve Ders Sistemi Nasıldır?

            Üniversiteye göre farklılık gösterebilen sınav sistemi genellikle kredili sistemdir ve bir dönem vize diğer dönem final olmak üzere yıllık sınav sistemi uygulanmaktadır. Genellikle 8 ders olarak belirlenen ikinci üniversitelerin sınavlarında ders başı yirmişer sorudan sınav yapılmaktadır. Mezun durumunda öğrenciler için üç ders sınavı imkanı tanıyan ikinci üniversitelerde mevcut olan bölümlerde uygulamalı ders ve staj zorunluluğu olabilir. İkinci üniversitelerin derslerine girme zorunluluğu yoktur.

İkinci Üniversitede Askerlik Durumu Nasıl Olur?

            İkinci üniversite kaydından sonra okuduğu örgün programdan kaydını sildiren öğrenciler askerlik ertelemesi yapabilir. Bir programda okuyup/ mezun olup ikinci üniversiteye kayıt yaptırırsanız askerliği erteleyemezsiniz.

İkinci Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?

            Bu konu hakkındaki açıklamalar ikinci üniversiteye imkan tanıyan üniversitelerin sayfalarında mevcuttur. Aşağıdaki bağlantılardan daha detaylı bilgi alabilir, hangi programlar için ikinci üniversiteye katılacağınızı öğrenebilir ve kayıt tarihleri içerisinde kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Atatürk Üniversitesi için tıklayın.

İstanbul Üniversitesi için tıklayın.

Anadolu Üniversitesi için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.