İş Adamları Bursları

İstanbul Ticaret Odası Lisans Burs Başvuruları

Son güncelleme Mayıs 29, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

İstanbul Ticaret Odası Hakkında 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 14 Ocak 1882’de, İstanbul’da kurulmuştur. İstanbul sınırları içerisindeki ticari kurum, kuruluş ve kişilerin bir nevi ticari denetimini yapmaktadır.

İstanbul Ticaret Odası Lisans Bursu Hakkında

İstanbul Ticaret Odası lisans bursu (İTO burs) İstanbul’daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören, özel üniversitelerdeki eğitimini %100 burslu olarak devam ettiren ya da tam şehit bursu alan lisans öğrencilerine burs imkanı tanımaktadır. İTO burs geri ödemesizdir. İstanbul Ticaret Odası (İTO) bursu 1952 yılından beri devam etmektedir. Bugüne kadar neredeyse 17 bin üniversite öğrencisine İstanbul Ticaret Odası bursu (İTO bursu) verilmektedir. 

İstanbul Ticaret Odası Lisans Bursu (İTO BURS) Başvuru Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Lisans öğreniminin birinci sınıfında 22, ikinci sınıfında 24, üçüncü sınıfında 25, dördüncü sınıfında 26 yaşından büyük olmamak
  • KYK bursu da dahil herhangi bir burs almıyor olmak.
  • Çalışıyor durumda olmamak
  • Ara sınıf başvurularında ağırlıklı genel not ortalaması 4 üzerinden en az 2,25 veya 100’lük sistem üzerinden en az 60 puanla notlandırılan öğrenciler başvurabilir.
  • İstanbul sınırlar içerisindeki bir üniversitenin lisans öğreniminde aktif kayıtlı olmak
  • İstanbul sınırları içindeki özel eğitim veren üniversitelerden %100 burslu olmak ya da tam şehit bursu alıyor olmak. (Devlet üniversitesine kayıtlılık halinde diğer aşamaya uygunluğa bakınız.)

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu yaparken İTO burs gibi tek bir il ile sınırlı değilsiniz. O sebeple Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu için de göz atmanızı isteriz.

İstanbul Ticaret Odası Bursu Ne Kadardır? Ne Zaman Verilir?

İstanbul Ticaret Odası  (İTO)  bursu aşağı yukarı güncel KYK burs ücreti kadardır. Aktif eğitim süresince burs almaya devam edilir (Ekim-Haziran, arasındaki aylar dahil 9 ay).  Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu yapan öğrenciler İTO bursundan daha fazla aldığı da bilinen bir gerçektir. Bu nedenle Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu yapmadıysanız bir an önce yapmanızı tavsiye ederiz. İTO burs başvuruları Ekim ayının ilk haftası ile Kasım ayının son haftasında burs başvuruları başlar. Seçilen bursiyerler Ocak-Şubat ayında önceki aydan kalan burslarını da toptan bir şekilde almış olurlar.

İlgili Makaleler

İTO Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 

Formla Birlikte Getirilecek Belgeler  1 resim,  Size bakmakla yükümlü bulunan anne, baba veya aileye gelir olarak katkısı bulunan bireylerin işyerlerinden alınmış, çalıştıklarını ve aldıkları ücreti belirten belge (iş sahibi ise vergi levhası fotokopisi, emekli ise maaşını gösteren belge vs.), annenin ev hanımı olması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kaydı bulunmadığına dair belge,  Tüm aile bireylerinin nüfus kayıt dökümlerinin bulunduğu kütükten alınmış “Nüfus Kayıt” örneği,  Ailede ölü veya özürlü kişiler varsa bunların belgelerle doğrulanması,  Okuyan kardeşlerin öğrenci belgeleri,  Oturduğunuz ev kira ise kira kontratı, yurtta kalıyorsanız ödeme makbuzu,  Lisans öğrenimine yeni başlayan öğrenci için, ÖSYM Sonuç Belgesi fotokopisi,  Vakıf Üniversiteleri’nde öğrenim gören öğrenciler %100 ÖSYM burslusu olduklarına dair belge, (Destek Bursu, Onur Bursu, Başarı Bursu başvuruları kabul edilmemektedir.)  Ara sınıflarda veya son sınıfta okuyan öğrenci için not durum belgesi (transkript),  Öğrenim hayatınızda başarılarınız varsa (okul birinciliği, sportif başarılar vs.) belgeleriniz bu forma eklenecektir. Ara sınıflardan başvuru yapan öğrencilerde; Yükseköğrenim (lisans) burslarında 4 üzerinden en az 2,25 veya 100 üzerinden en az 60 olup bir üstyıla  geçiş hakkını kazanmış olması,

İTO Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi üzerinden İstanbul Ticaret Odası bursuna başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.