EduBlog

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Nedir?

            Kamu personeli olacak kişilerin belirlenmesi için adayların girdiği KPSS, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Alımlar için iki farklı gruplandırma bulunmaktadır. KPSS kapsamındaki sınavlar ise adayların mezun olduğu program ve ataması yapılacak olan kadroya göre farklılık göstermektedir. Puanlar belirlenmiş süreler boyunca geçerli olmaktadır. İşte KPSS sınavı hakkında bilmeniz gereken detaylar!

KPSS Sınavlarının Çeşitleri Nelerdir?

            A Grubu: Bu grubun kadrosu kaymakam, müfettiş, kontrolör yardımcılığı için ayrılan kadrodur. Yalnızca lisans mezunlarının katılabildiği A grubu sınavına genellikle İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk, Siyasal Bilimler Fakülteleri mezunları başvurmaktadır. KPSS A grubu sınavları her sene yapılmakta ve sınav sonucunda alınan puanlar bir sene geçerli olmaktadır. Sınavda yeterli veya üzeri puan alan adaylar sonrasında yazılı ve sözlü mülakata gireceklerdir. Atamaları devlet kurumları tarafından veya ilgili bakanlıklar tarafından gerçekleştirilmektedir.

            B Grubu: A grubu dışında kalan ve atama yapılan tüm kadroyu kapsayan B grubu sınavında ise merkezi puan ile yerleştirme yapılmaktadır. Önlisans, lisans ve ortaöğrenim mezunlarının girebildiği sınav için dikkat edilen diğer şartlar ise yaş, sağlık, sicil, cinsiyet gibi belirtilen şartlardır. KPSS B grubu sınavları iki senede bir yapılmaktadır. Çift sayılı senelerde yapılan B grubu sınavı sonucunda alınan puan iki sene için geçerli olmaktadır. Atamaları ÖSYM tarafından merkezi puanlara göre gerçekleştirilmektedir.

            Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı: Eğitim Fakültesi mezunlarının girebildiği bu KPSS sınav türüne farklı lisans bölümleri mezunları pedagojik formasyon sahibi olması koşuluyla girebilmektedir. Atamaların MEB tarafından yapıldığı ÖABT sınavı her sene yapılmaktadır. Puanlar ise bir sene için geçerli olmaktadır.

            Eğitim Bilimleri Sınavı: MEB’e bağlı kurumlarda sözleşmeli/ kadrolu olarak çalışacak adayların girdiği bu sınav için ise adaylar ek olarak bu sınava girmek zorundadır.

KPSS Sınavı İçin Kimler Başvurabilir?

            Önlisans, lisans, ortaöğrenim mezunları kendilerine uygun sınav gruplarında KPSS sınavına girebilmektedir. Mezun olmayan öğrenciler ise puanların geçerlilik süresince mezun olmak koşuluyla KPSS sınavına girebilir.

KPSS Sınavları Ne Zaman Yapılır?

            Her sene yapılan KPSS sınavı Temmuz ayının ilk Cumartesi ve Pazar günü yapılmaktadır. Çift sayılı senelerde yapılan sınav ise Eylül ayının son Pazar günü yapılmaktadır. Ancak bu sene pandemi dolayısıyla sınavlar ertelenmiştir. Lisans, Lisans Alan Bilgisi, Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavları geçtiğimiz haftalarda yapılmıştır. Önlisans Sınavı 25 Ekim’de, Ortaöğretim Sınavı 22 Kasım’da yapılacaktır. Sınav sonuçları ise genellikle sınavlardan 20-24 gün sonra açıklanmaktadır.

KPSS Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

            ÖSYM üzerinden başvuruları alınan KPSS sınavı için son 50 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafınız varsa sizden istenen bilgileri girerek sınav başvurunuzu yapabilirsiniz. KPSS sınav başvurunuzu tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken belirlenmiş ücreti bankaya yatırmaktır. Bu sene KPSS sınavları için adayların ödediği ücretler; Genel Yetenek ve Genel Kültür (her adayın girdiği ortak oturum) için 80 TL, Alan Bilgisi Sınavları için 55 TL, Eğitim Bilimleri Sınavı için 80 TL, Öğretmenlik Aday Bilgisi Sınavı için ise 80 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz konulardan ayrı olarak eğer KPSS puan hesaplama, KPSS önlisans ne zaman, KPSS lisans ne zaman, KPSS lisans puan hesaplama, KPSS çıkmış sorular, KPSS atama puanları 2020, KPSS a grubu meslekleri, KPSS açıklandı mı, KPSS cevap anahtarı, KPSS coğrafya çıkmış sorular gibi konularla ilgileniyorsanız, bu konular hakkında detaylı bilgiye google üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ücretler çok pahalı umarım daha ucuzlar.
    İnsalar kpss ye akın ediyor çünkü türkiyede iş imkanları sınırlı. Kendilerini garanti altına almaya çalıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu