EduBlog

Kredi Bursa Döner Mi? KYK Kredisi İptali Nasıl Yapılır?

Son güncelleme Eylül 9, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Üniversite öğrencileri, başarısızlık ve disiplinsizlik gibi nedenlerden dolayı burs hakkını kaybedebilir. Böylece burs, KYK kredisi olarak geri ödenir.

KYK Kredisi Nasıl Bursa Döner?

KYK Kredisi, öğrencilerin geri ödemeli olarak aldığı maddi yardımdır. Bu yardım, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmektedir. Bursa göre dezavantajı, öğrenim süresi bittikten iki yıl sonra ödenmesidir. Bu nedenle KYK kredisi almak pek çok öğrenci için tercih edilesi bir seçenek değildir.

Bazı öğrenciler, eğitim öğretim dönemi içerisinde disiplinsiz hareketleri nedeniyle burs hakkını kaybeder. Aynı şekilde, öğrencinin dönem ortalamasının 2 veya altında olması da başarısızlığa işarettir. Bu tip durumlarda da öğrencinin aldığı burs krediye döner. Daha sonrasında öğrenci, başarısızlığını giderse dahi KYK kredisi bursa dönüşmez. Yani istisnai durumlar dışında KYK kredisinin bursa dönüşmesi söz konusu değildir.

eduburs kyk kredi iptali

Eğer ilk başvurunuzda kredi çıktıysa, bu durumda da kredi bursa dönüşmez. Yani burs alırken krediye dönerse ya da ilk başvuruda kredi çıkarsa, bursa dönüşmez. Bu durumda KYK kredisini iptal etme seçeneğini düşünebilirsiniz.

KYK Kredi İptali Nasıl Yapılır?

Eğer bursunuz krediye çevrildiyse, KYK kredisini iptal ettirebilirsiniz. Bu sayede daha sonra borç ödemekten kurtulabilirsiniz. KYK kredi iptali işlemi yapmak için E-devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede aldığınız krediyi iptal ederek kullandığınız kadarını 2 yıl içerisinde ödemeye başlarsınız. İlginizi çekebilir KYK Kredisi Nasıl İptal Edilir? İptal Dilekçesi Örneği

Bazı istisnai durumlarda, KYK kredisi bursa dönebilmektedir. Ancak bu durum için öncelikli öğrenci listesine girmeniz gerekir. Şu şartlarda öncelikli öğrenci listesine girebilirsiniz:

  • Şehit ya da gazi çocuğu olmak
  • Sağlık kurulu raporu ile %40 ya da daha fazla engelli olduğunu beyan etmek
  • Milli Futbolcular Futbol Federasyonundan, Milli Sporcu Belgesi almak
  • Annesi ya da babası vefat etmiş olmak

Eğer kredi aldığınız dönem içerisinde yukarıdaki kriterlerden herhangi birini karşılarsanız, burs başvurusu yapabilirsiniz. Zira bu durumların herhangi biri gerçekleşirse, öncelikli öğrenci statüsünde olursunuz. Öncelikli öğrenciler, bakanlığın ve diğer devlet kurumlarının sağladığı pek çok avantajdan da yararlanmaktadır. KYK kredi iptali yaparak bu belge ile tekrar burs/kredi başvurusu yapabilir ve burs alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.