EduBlogGenel Burslar
Trend

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? KYK Bursu Nedir?

KYK Bursu Kimlere Verilir? KYK Burs Kılavuzu!

Son güncelleme Eylül 26, 2020 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında

   Kredi ve Yurtlar Kurumu 1961 tarihinde kurulmuş, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde sosyal hizmet hedefli maddi imkansızlıklar yaşayan öğrencileri maddi olarak çeşitli yollarla destekleyen bir kurumdur. Burs olanağı dışında yurt imkanı da sağlayan kurumun bünyesindeki devlet yurtları her ilde bulunmaktadır. Yurtlar hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız KYK GSB sitesini ziyaret edebilirsiniz. KYK bursu hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar aşağıda yer almaktadır. Burs başvuruları ve daha fazlası için sitemizi takip etmeye devam edin.

KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Hakkında

   Yapılan başvurular sonucu burs veya öğrenim kredisi alınabilir. KYK bursu için herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir; öğrenim kredisi ise mezun olduktan sonra geri ödemeli olacak şekilde verilir. KYK bursu belirli kontenjan ile verilir ancak öğrenim kredisinden başvuru koşullarına sahip her öğrenci faydalanabilir. KYK bursu kazanmış bir öğrenci eş zamanlı olarak KYK öğrenim kredisinden faydalanamaz.

Sitemizde günlük olarak yayınlanan burs başvuruları haberlerini kaçırmamak için bildirimleri açmayı unutmayın.

   KYK bursundan ön lisans/lisans/yüksek lisans düzeyindeki, Açık Öğretimde okuyor olup önceliği bulunan (şehit/gazi çocuğu, baba ve annesi sağ olmayanlar), vakıf üniversitelerindeki, ön lisans seviyesini DGS ile lisans seviyesine çıkarmak için ara olmaksızın kayıt yaptıran, ikinci öğretime kayıtlı, üniversite tarafından bildirilen, üniversite sınavında alanında ilk 100’e giren, müsabakalara katılıp milli amatör sporcu olan öğrenciler KYK’dan yararlanabilmektedir.

Öğrencinin;

  • Öğrenime devam edilen kurumun kapatılması,
  • KYK yurtlarından süresiz olarak çıkarılma,
  • Başarısızlık, Ekim ayında not ortalamasının 2.00’ın altında olması,
  • Öğrenim kurumu ile ilişiğinin kesilmesi veya uzaklaştırılması (sağlık sebebiyle devam edemiyor olsa bile),
  • Öğretim kurumu değişmesi halinde önceki öğretim kurumunda başarısız olması veya öğretiminde 1 senelik kayıp bulunması,
  • İzin alma, burstan vazgeçme veya kaydını dondurma,
  • Kesin hüküm giyme hallerinde bursu kesilir.

KYK Burs Başvuruları İçin Şartlar Nelerdir?

   Öğrenimini yukarıda belirtilen şartlarda devam ettiren her öğrenci burstan yararlanabilir. KYK bursundan faydalanamayacaklar ise daha önce KYK burs ve öğrenim kredisinden faydalanmış, kayıt tarihinden itibaren bir öğretim senesi kaybı bulunan, öğrenim süresi uzayan, açık/uzaktan öğretim gören, bilgilerinde gerçeklikte bulunmayan, yabancı uyruklu olan, polis/askeri akademide bulunan, yüksek lisans düzeyinde hazırlık sınıfında bulunanlar ve değerlendirmeler sonucu burs için yeterli bulunmayan öğrenciler KYK bursundan yararlanamaz. Ayrıca burs başvuruları için zamanında başvuru yapmayan adaylar da burs almaya hak kazanamayacaktır.

KYK Bursu Ne Kadardır? Ne Zaman Verilir?

   KYK bursu ön lisans ve lisans düzeyi için 550 TL, yüksek lisans düzeyi için 1100 TL, doktora düzeyi için ise 1650 TL olarak ödenmektedir. İlk defa KYK bursu alacak olan öğrenciler başvuruların açıklandığı kasım ayının sonunda ekim ve kasım ayının ödemesini almakta, daha sonra her ayın 6-10. günleri arasında TC Kimlik numaralarının son hanesine göre KYK bursu hesaplarına yatmaktadır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

kyk bursu için gerekli belgeler,

Yukarıda yer alan belgelerin temin edilerek Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA adresinde yer alan Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla ulaştırılması gerekmektedir.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Genellikle ekim ayında alınan KYK burs başvuruları belirtilmiş olan tarihler arasında e-Devlet üzerinden yapılmakta olup KYK burs/öğrenim kredisi başvuruları beraber alınmaktadır. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra KYK burs başvuruları yazdığında ilgili sekmeye girdikten sonra daha sonra kurum tarafından kontrol edileceği için eksiksiz ve gerçekleri beyan edecek şekilde gerekli bilgileri verdikten sonra başvurusunu tamamlamalıdır. Kazanılan diğer burslar KYK burs/öğrenim kredisini etkilememektedir. Sonuçlar itibariyle KYK bursu almaya hak kazanan öğrenciler 18 yaşını doldurmuş ise e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini onaylamalı; 18 yaşını doldurmamış ise anne veya babanın e-Devlet’inden verilen onay sonrası kendi e-Devlet’inden taahhütnamelerini onaylamalıdır.

Burs başvuruları gibi haberlerden anında haberdar olmak için bu etiketi #onlinebursbasvurusu takip edebilirsin

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. KYK burslarının ne zaman yayınlanacağı belli olunca mail ile geri dönüş sağlarsanız sevinirim. Bu sene kyk yurtlarının ne olacağı da belli değil heralde.

  2. Çok güzel site. Burs başvuru haberlerini burdan takip ederim. Çünkü bilgilendirici. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.