EduBlog

KYK Bursu Kesilmesinin Nedenleri Nedir?

Son güncelleme Eylül 18, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

KYK Bursu Nedir?

            Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere sağladığı burs olan KYK bursu başvurular neticesinde burs almaya hak kazanan öğrencilere verilmektedir. Aylık ödenen KYK bursları için mevcut miktar 550 TL’dir. Önlisans/ lisans programına göre ödeme süresi farklılık gösteren KYK bursları için biz zaten haberimizi yazmıştık. KYK burs başvuruları haberimiz için tıklayın. Bu haberimizde de KYK burslarının hangi durumlarda kesileceğini sizler için derledik. İşte KYK burslarının hangi durumlarda kesileceği hakkında bilmeniz gereken detaylar!

KYK Bursunun Kesilme Nedenleri Nelerdir?

  • Önlisans programında okuyan öğrencinin 2 seneyi, lisans programında okuyan öğrencinin ise 4 seneyi tamamladıktan sonra okulu uzamış olsa dahi KYK bursunun ödemesi durdurulacaktır.
  • Öğrenim senesi sonunda not ortalaması en az 2.00/4 veya 53.33/100 olmayan öğrencinin KYK bursunda kesilme olur.
  • Hazırlık sınıfı okuyan öğrencilerin hazırlık senesinde başarısız olması durumunda KYK bursu kesilecektir. Yaz okulu programıyla hazırlık sınıfı başarıyla geçilmiş olsa bile KYK bursları tekrar ödenmeye başlanmaz.
  • Öğrenim süresince bölüm değiştiren öğrencinin öğrenim süresi uzaması halinde 4 sene dolunca KYK bursunun ödemesi durdurulacaktır.
  • Disiplin suçu işleyen ve disiplin cezasını tekrarlayan öğrencinin KYK bursları kesilecektir.
  • Öğrencinin okuduğu bölümden ayrılması veya ders kaydını 2 dönem boyunca üst üste yaptırmaması durumunda KYK bursu kesilecektir.
  • Kesin hüküm alan öğrencilerin ve Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bünyesindeki yurtlardan süresiz çıkarılan öğrenciler de KYK bursları kesintisi yaşamaktadırlar.
  • Sağlık problemleriyle öğrenimine ara vermesi, öğrenim gördüğü kurumun kapatılması, öğrenim kurumundan çıkarılması veya uzaklaştırılması durumlarında öğrencinin faydalandığı KYK bursu kesilecektir.
  • Öğrenimde vazgeçme, öğrenim esnasında izin alma ve kayıt dondurulması durumunda KYK burslarının ödemesi durdurulacaktır.

KYK Bursu Kesilme Durumunda Neler Değişti?

Yapılan değişikliğe göre asgari ücret düzeyinde gelir getiren işte çalışan öğrencilerin KYK bursları kesilir maddesi kaldırıldı. Ancak başvuru esnasında değerlendirmelerde geliri olan öğrencilerin kazanma şansının azalacağını belirtelim.

Yapılan bir diğer değişiklik ise başarısız ders sayısı üzerinedir. 2019 senesine kadar 3 ders ve üzeri başarısız dersi bulunan öğrencinin KYK bursu kesilmekteydi ancak değişiklik sonrası başarı kriteri için 2.00 ve üzeri ortalama yeterli olmaktadır.

Sigortalı çalışan öğrencilerin de KYK bursları kesilmekteydi ancak bu konuda da değişikliğe gidildi. Yine de buna belirli bir limit koyuldu ve asgari primden yüksek ödenen sigortalar devamlı bu şekilde ödenirse Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencinin KYK bursuna ihtiyacı kalmadığına karar vererek KYK burs ödemelerini kesebilmektedir.

KYK Bursları Kesilirse Tekrar Burs Alınabilir Mi?

            Başarısız olunduğu durumda KYK bursu kesilmekte ve öğrenim kredisine çevrilmektedir. Bu işlem otomatik olarak gerçekleşmekte ve öğrenci kontrolü kendisi sağlamaktadır. KYK bursları kesildiğinde öğrenci aynı öğretim türünde öğrenim görürken tekrar burs alamamaktadır. Ancak öğrenim kredisine başvuruda bulunabilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı imkanlardan biri olan KYK yurt başvuruları için TIKLAYIN.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.