EduBlog

KYK Kredisi Nasıl İptal Edilir? İptal Dilekçesi Örneği

KYK kredisi almaktan vazgeçenler ya da iptal etmek isteyenler KYK Kredisi iptal dilekçesi göndererek ya da e-devlet üzerinden iptal işleminde bulunabilirler.

KYK Kredisi Nedir?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve üniversite okuyan öğrencilere KYK kredisi vererek öğrencileri maddi yönden desteklemektedir. Bu krediden ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilmektedir. Ancak her yüksek öğrenim öğrencisi bu krediden yararlanamaz. KYK’dan daha önce burs ya da öğrenim kredisi alanlar, kayıtlı olduğu okulda bir yıldan fazla başarısız olan ya da ara veren öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, mahkum öğrenciler, uzaktan öğretim ve açık öğretim öğrencileri, KYK yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alanlar, yanlış beyanda bulunanlar, intibak programı kapsamında öğrenim gören öğrenciler bu krediden yararlanamazlar. Peki KYK Kredisi Nasıl İptal Edilir?

Bu krediyi alan öğrenciler mezun olduktan iki yıl sonra geri ödemek mecburiyetindedir. Öğrenimi boyunca ödenen krediye TÜİK Yurt İçi Üretici fiyat Endeksi’ndeki artışlar da eklenerek öğrenim kredi borcu hesaplanır ve mezun olduktan iki yıl sonra ödenmeye başlar.

KYK kredisi bazı koşullarda kesilebilir. Okuldan ayrılmanız, uzaklaştırılmanız, KYK yurtlarından çıkarılmanız, mahkum olmanız, kaydınızı dondurmanız ya da krediden vazgeçmeniz durumunda krediniz kesilecektir. KYK Bursu Kesilmesinin Nedenleri Nedir? konumuzda daha detaylı inceleyebilirsiniz.

KYK Kredisi Nasıl İptal Edilir?

KYK kredisi almaktan vazgeçenler ya da iptal etmek isteyenler iptal dilekçesi göndererek ya da e-devlet üzerinden iptal işleminde bulunabilirler. Yüksek öğrenimin devamı halinde ilerleyen zamanlarda yeniden kredi almak isteyen öğrenciler kalan öğrenim süresince kredi almaya devam edebilirler. Kredi almaktan vazgeçen öğrenciler de mezun olduktan iki yıl sonra aldığı kredi süresi kadar zamanda ve her ay olmak şartıyla krediyi geri ödemek durumundadır.

KYK Kredisi İptal Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

KYK kredisini iptal etmek için iki yol var. Birincisi e-devlet üzerinden, diğeri de dilekçe yoluyla. İki şekilde de kredi iptal talebinde bulunabilirsiniz. Dilekçe yoluyla iptal başvurusunda bulunmak istiyorsanız makalenin devamında bulunan KYK kredi iptal dilekçesi örneğini düz, çizgisiz ve beyaz bir A4 kağıdına yazıp bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra iptal dilekçenizi Söğütözü Mah. 2176 Sokak No:25 Çankaya/Ankara adresine Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gönderebilirsiniz.

kyk kredi iptal

Dilekçenizi düzgün, okunaklı bir şekilde hazırlamanızda fayda var. Eğer dilekçe ile iptal etmek yerine e-devlet üzerinden iptal etmek istiyorsanız e-devlet’e giriş yaptıktan sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu sayfasına girerek iptal başvurusunu online olarak yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’ye giderek e-devlet şifresi alabilirsiniz.

KYK Kredisi İptal Dilekçesi Örneği

Aşağıda vermiş olduğumuz KYK kredisinin iptaline ilişkin dilekçe örneğini kendilerine göre doldurarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne göndererek iptal başvurusunda bulunabilirsiniz. PDF olan şablonu makalenin sonunda yer alan linkten word dosyası halinde indirebilirsiniz.

KYK Kredi İptal dilekçesinin word dosyası biçimindeki haline ulaşmak için buraya tıklayarak indirebilir, gerekli yerleri kendinize göre doldurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu