EduBlogHaber

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Son güncelleme Eylül 18, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

KYK Yurtları Nedir?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun genel görevi ülke içerisindeki ve dışındaki üniversite eğitimi alan öğrencilerin barınma ve yemek ihtiyacını karşılayacak yurtların yapılması ve bu yapılan yurtların işletilmesini sağlamaktır. KYK yurt başvuruları nasıl yapılır diye merak ediyorsanız birazcık daha sabretmeniz gerekiyor. Hemen aşağıda KYK yurt başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacağından bahsettik. KYK, yurtların işletilmesinin yanı sıra yurtlarda barınan öğrencilerin beslenmesi için yardımda bulunmak, öğrencilerin kişisel gelişimlerinde etkin rol oynayan sosyal ve kültürel aktiviteler düzenleyerek gelişimlerini olumlu yönde etkilemek, yine aynı öğrencilere kredi veya burs vererek öğrencilerin eğitim dönemlerini kolaylaştırmak kurumun amacı arasında yer alır. KYK yurtlarında kalan öğrencilerin zamanı iyi değerlendirebilmesi adına da ek çalışmalar yapılmaktadır. Örneğin yurtlar arasında satranç turnuvaları, futbol turnuvaları yapılarak öğrenciler arasında dostluk ve kardeşlik bağının geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Sadece üniversite öğrencilerine değil, farklı derneklere ve vakıflara, sporculara da barınma hizmeti verilmektedir.

KYK Yurt İmkanları Nelerdir?

KYK yurt başvuruları için şartların ne olduğuna geçmeden önce yurtların imkanlarından bahsetmek gerekir. KYK yurtlarının temel amacı barınma olduğundan her şehrin yurdunun imkanları farklı olsa da genel olarak 4-6 kişilik odalar, oda içerisinde çalışma masaları, tuvalet banyo, sıcak su, iklime göre klima veya doğalgaz ile ısınma sistemi şeklinde sayılabilir. KYK yurtlarında ücretsiz olarak öğrencilere 16 GB aylık internet kotası da tanımlanmaktadır. Öğrenci odalarında priz ve mini bir buzdolabı bulunur. Temel barınma ihtiyacını karşılayacak bir baza da öğrenciye tahsis edilenler arasındadır. Öğrencinin odasında dolabı da mevcuttur. KYK yurtlarında öğrencilerin kıyafetlerini yıkayabileceği çamaşır makineleri hatta yer yer kurutma makineleri bulunmaktadır. Etüt odaları, televizyon odası, dinlenme odaları, spor salonu, oyun sahaları gibi imkanlara da sahip yurtlar bulunmaktadır. Bunun dışında şehrin de imkanları ölçüsünde ekstra olanak ve imkanlar olabilir. Ayrıca kampüse yakınlık da bu imkanlardan sayılabilir. Bunun dışında dış imkanlardan bahsedecek olursak KYK yurdunun şehir merkezine yakınlığı bazen avantaj bazen de dezavantaj olabilir. KYK yurdundan geçen toplu taşıma araçlarının olması da bu avantajlardan sayılabilir. KYK yurt imkanları her ne kadar kısıtlı gibi dursa da aslında minimalist olanlara ve orta düzey beklentilere sahip kişilere hiç de kısıtlı gelmemektedir. Peki KYK yurt başvuruları için şartlar nelerdir? gelelim bu soruya..

KYK Yurt Başvuruları İçin Şartları Nelerdir?

KYK yurtlarında başvuru şartlarından bahsetmemiz pek mümkün değil. Çünkü Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından böyle bir açıklama yapılmış değildir. Onun yerine başvuru aşamasında istenen belgeler nelerdir ona göz atalım. Ayrıca hala başvurmadıysanız KYK burs başvurularına da mutlaka göz atın.

  • KYK yurt başvurusu yaparken istenilen belgeler;
    Eğer önceliğinin olduğu beyan edilmişse önceliğini doğrular belge. Bu genellikle otomatik yapılmaktadır. Ancak doğrulanamamış ise sonuç ekranında istenen belgeler yurt müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf başvuru esnasında yurt müdürlüğüne verilmelidir.
  • Anne – Babasında %40 ve üzeri engellilik durumu olması halinde tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor alınarak yurt müdürlüğüne verilmeli.
  • 18 yaşından küçük öğrenciler için genel müdürlüğün sitesinde yer alan veli/vasi izin belgesinin doldurularak teslim edilmeli.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Alınır?

KYK yurt başvuruları bu yıl ne zaman başlayacağı konusunda net bir tarih verilmedi. Ancak genel olarak KYK yurt başvuruları YKS sınavının yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından 1-2 hafta içerisinde alınmaya başlanmaktadır. 2021 yılı için yurt başvurularının ne zaman alınacağı hakkında bakanlıktan resmi bir açıklama yapılmış değildir. Ancak YÖK’ten gelen açıklamalara göre üniversitelerin 1 Ekim itibariyle hazırlık yapmaları gerekmekteydi. Bu bağlamda eğer üniversiteler açılacak olursa Ekim ayının önümüzdeki 6-7 günü içerisinde başvuruların alınacağını söyleyebiliriz. Açıklandığında yurt başvurusu yapabilmek için E-Devlet sistemini kullanacaksınız. Başvuru linki için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.