Başarı Bursları

MEXT Bursu Nedir? Kimlere Verilir? MEXT Burs Rehberi!

Son güncelleme Eylül 9, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

MEXT Bursu Nedir?

            Japonya Hükümeti’nin yürüttüğü MEXT bursları kapsamında ülkemizde farklı çeşitlerde burslar verilmektedir. Karşılıksız olarak verilen MEXT bursu Japonya’da çalışma fırsatı yanı sıra öğrenimini 5 sene olarak Japonya’da görme imkanı tanımaktadır. MEXT bursundan faydalanırken farklı burslar da alınabilmektedir. İşte MEXT bursu çeşitleri ve başvuru yolları!

MEXT Bursları Çeşitleri Nelerdir?

            MEXT Meslek Yüksekokulu Bursu: Lise öğrenimini tamamlamış ve sonrasında Japonya’da bulunan Meslek Yüksekokullarında 1 sene hazırlık 2 sene önlisans eğitimi olmak üzere 3 senelik öğrenimlerini tamamlamaları için oluşturulmuş MEXT bursları imkanıdır. Kısıtlı kontenjan dahilinde gerçekleşen Meslek Yüksekokulu bursu kapsamında ulaşım ve okul harcı ücretleri de dahildir. Öğrenime başlama tarihinden itibaren 3 sene geçerli olacaktır. MEXT burs miktarı 117.000 Japon Yeni olarak belirlenmiştir.

            MEXT Lisans Bursları: Lise öğrenimini tamamlayan öğrencilerin 1 sene hazırlık 4 sene lisans eğitimi olmak üzere 5 senelik eğitimini Japonya’da gerçekleştirmelerine fırsat sağlayan MEXT bursudur. Her sene 1 veya 2 aday alınmakla beraber kontenjan değişiklik gösterebilmektedir. Lisans için verilen MEXT bursu kapsamına ulaşım, okul harcı dahildir. MEXT burs miktarı lisans için de 117.000 Japon Yeni olarak ödenmektedir.

            MEXT Araştırma Bursu: Lisans veya ona eşdeğer öğrenimini tamamlayan adayların Japonya’da 1.5-2 sene kendi alanlarında araştırma yapmaları için verilen MEXT bursudur. Japonya Hükümeti burs kapsamında giderek doktora veya yüksek lisans öğrenimi görmeye hak kazananlar öğrenim süresince bu MEXT bursundan faydalanabilirler. MEXT burs miktarı aylık 143.000 Japon Yeni olarak belirlenmiştir. Araştırma bursu kapsamında ulaşım ve okul harcı ücretleri de bulunmaktadır.

            MEXT Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu: Japon Dili ve Edebiyatı konularında öğrenim gören ve Japonya’da bulunan üniversitelerde 1 sene staj görecek öğrencilere sağlanan MEXT Bursları imkanıdır. Belirlenen kontenjan bütçeye göre değişebilmektedir.

MEXT Bursu Başvuruları Şartları Nelerdir?

            Türkiye vatandaşı olan ve Japonya vatandaşı olmayan, lise/ lisans diploması alan veya son sınıfta öğrenim gören, kendi alanlarında uzmanlaşmak isteyen, İngilizce ve Japonca dillerini bilen, Japonya’da kalmasına fiziksel ve ruhsal sağlık açısından herhangi bir engel bulunmayan, son durumlarında en az 70/100 not ortalamasına sahip olan, yaş sınırını aşmamış kişiler MEXT bursu başvurularında bulunabilirler. MEXT bursundan faydalanmak için MEXT ya da öğrenim göreceğiniz üniversite tarafından belirlenen tarihe kadar üniversiteye gitmiş olmazsanız burs imkanınız iptal olacaktır.

MEXT Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

            Sene içerisinde yapılan MEXT burs başvuruları bir sene sonranın kazananlarını belirlemek için yapılmaktadır. 2021 MEXT bursundan faydalanacak öğrencilerin belirlenmesi için yapılan başvurular 7 Ağustos tarihinde sona ermiştir. 2022’nin şanslı MEXT bursiyeri olmak istiyorsanız başvuru aşamalarından bahsedelim. Bu sene MEXT bursu için başvurular yalnızca Ankara’da bulunan Büyükelçilik tarafından alınacaktır. Pandemi dolayısıyla bu sene başvuruların e-posta aracılığıyla yapılması uygun görülmüştür. Şartların açıklanmasıyla başlayan MEXT burs başvuruları belirlenen tarihler arasında alınmaktadır. İlk değerlendirme aşamasından sonra sonuçlar açıklanmaktadır. Olumlu sonuçlanan adayları yazılı sınava alınmaktadır. Daha sonra mülakat aşamasına geçilmektedir. 2 aşamadan oluşan seçim sonuçlarından sonra sonuçlar açıklanmakta ve adaylar hak kazandıkları MEXT bursundan faydalanabilmektedir. MEXT bursları hakkında daha detaylı bilgi için TIKLAYIN. Önümüzdeki seneye kadar diğer fırsatlar beklemez hadi Yeni Dünya Vakfı burs başvuruları haberimize.

4 Yorum

  1. mext bursu başvurularını kaçırmadan yaptım. ingilizce bilgisi zaten artık 2020 yılında mutlaka olması gerekenlerden biri. japonca bilmeyen ve öğrenmekten çekinen varsa sakın korkmasın. gerçekten bir kere başlayınca devamı geliyor. önceden hiç konuşamazken şimdi sanki japonca anadilimmiş gibi konuşabiliyorum. bütün olay bu dili öğrenmek istiyor olmanızda bitiyor.

  2. makalede bahsedilmemiş ama mext bursu aslında monbukagakusho kelimesinden geliyor. mext bursu olarak adlandırma sebepleriniyse bursu alıyor olmama rağmen hala çözemedim. yeni bir kültür öğrenmeye hevesliyseniz kesinlikle bu bursa başvuru yapmalısınız. japon kültürü gerçekten çok farklı ve bir o kadar da ilgi çekici.

  3. Japonya büyükelçiliği tarafından verilen mext bursu başvurularını sonunda yaptım. bu yıl kabul edilmeyi bekliyorum geçen sene de başvuru yapmıştım ama red cevabı alınca açıkçası üzülmüştüm. şimdi dil becerimi geliştirdiğim için daha bir özgüvenliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.