Üniversite Tanıtımları

Mustafa Kemal Üniversitesi Tanıtımı

Hatay'da üniversite hayatı nasıldır?

Son güncelleme Eylül 2, 2020 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Öncelikle okuduğum bölümün akademik kadrosuyla başlamak istiyorum. Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Gelişim Psikolojisi gibi önemli derslere Türkçe Öğretmenliği bölümünden gelen öğretim görevlileri yardımcı oluyor, akademik kadrosunda 2 doktor vardı ve biri bu sene kadrodan ayrıldı. Bence çok eksik. Alan hocamız olarak 2 tane Dr. Öğretim Üyesi hocamız ve 1 araştırma görevlimiz var(dı). Şu an da 1 Dr. Öğretim Üyesi ve 1 tane araştırma görevlisi hocamız var. Yeni eğitim yılında yeni hocalarımız olacaktır fakat buna dair bir bilgim yok maalesef. Pedagojik formasyon derslerimize giren hocalar ise bence çok kaliteli ve iyi bilgi aktarımına sahip hocalar. Üniversitede Erasmus / Farabi / Mevlana / Çift Ana Dal veya Yan dal gibi değişim programları bulunmaktadır.

Hatay ve Sosyal Hayat..

Hatay çok güzel arkadaşlıkların ve dostlukların kurulabileceği bir şehir. Bölge halkı da öğrenciyi seviyor ve destekliyor büyük oranda. Maksimum 40 dakikalık uzaklıkta Hatay’ın da denizi var. Kampüs civarında birçok kafe bulunmakta fakat vakit geçirilecek az sayıda kafe var. Kampüs ve etrafı çok canlı olmadığından öğrencilerin takıldığı mekanlar belirli olmaktadır. Civarda aynı şekilde belli bir alanda konserler olabiliyor. Şehir anlamında ise birçok tiyatro ekibi ve sanatçı kültür merkezlerine geliyor. (Normalde olması gereken bir durum fakat çok bir aktivite olmadığı için bunu + puan olarak sunuyorum) Tarihi yerlere ziyaretler edilebilir. 2 tane güzide AVM’de hoşça vakit geçirilebilir. Hatay’da üniversitenin konumu itibariyle Antakya’ya yaklaşık 40 dakika, İskenderun’da yaklaşık 40 dakika olmak üzere ortada yer alıyor. Şehir merkezine 15-16 km uzaklıkta. Normal bir araçla 15 dakika sürecek yol otobüslerle çekilmez bir hal alıyor. Zaten kampüs köyde yer almakta, her gün etrafta inekleri ve tavukları görmeniz alışagelmiş bir durum. Aktarmalı yolculuk yaparak denize gidebilme ihtimaliniz var. Hatay’da deniz var ama çok uzakta, kampüs denize yakın değil bunu belirtmek isterim. Oraya gitmekte bence ayrı bir zülüm tabi ki.

Mustafa Kemal Üniversitesi’nin Kampüs ve Yurt İmkanları Nelerdir?

Hatay’da kampüsün içinde bir tane KYK kız yurdu var erkek yurdu da yapım aşamasında ayrıca kampüse orta mesafe denecek kadar uzaklıkta KYK erkek ve kız yurdu da var. Bununla birlikte ev tutan öğrenciler genel olarak uygun fiyatlı evler bulabiliyor. Aylık 600-700 gibi. Kampüs civarında apart ev sistemi mevcuttur. 1+1 apart fiyatları 600 – 650 – 700 TL arasında değişkenlik gösterebiliyor. 2+1 apart fiyatları ise de 750 – 800 – 850 TL arasında değişiyor. Bunlar ortalama fiyatlar daha ucuza veya daha pahalıya olanlar da illa ki vardır. Apart sistemi olduğu için su + ısınma + internet yönetime ait olmakla beraber sadece elektrik faturası ve kira öğrenciye aittir. İçi eşyalı olup (TV, koltuk, buzdolabı, yatak, çalışma masası, giysi dolabı, vb.) Sadece mutfak eşyaları yoktur. Öğrenciden teslim alınırsa direkt onlar da içinde olabiliyor.

Mustafa Kemal Üniversitesi Tanıtımı
Mustafa Kemal Üniversitesi – Hatay

Hatay’da geceleri dolmuş bulmak çok zor. Ve kampüs uzakta olduğu için akşamları merkeze gidip gelmek çok zahmetli olabiliyor; Yurtların giriş saatleri de genel olarak 23.00 olunca tabi. Şehirlerarası otobüs seferlerinde bir sıkıntı yok fakat şehir içi otobüs seferi resmen eziyet. Evliya sabrının olması gerekiyor binmek için. Kampüsten merkeze 15-20 dakika sürecek yol, otobüslerin sefer sayılarının az olmasından ve bundan kaynaklı olarak otobüse yolcu alımı fazla olduğu için sürekli dur – kalk yapılmasından dolayı yol 45-50 dakika sürmektedir. Tıka basa dolu bu otobüsle yolculuk adeta bir eziyet oluyor. Belli bir zamandan sonra mecburi olmadıkça ya merkeze gitmiyorsunuz ya otostop çekiyorsunuz ya da çok paranız varsa taksi kullanıyorsunuz.

Hatay’ın yemekleri çok güzel, insanlar sizi tanımasa bile her konuda yardımcı olabilir. Bu da ortama uyum sağlayabilmeyi olumlu etkiliyor. Eğlenceli insanlarla karşılaşmak çok daha olası, bir otobüste yakın arkadaş edinebilirsiniz. Sosyal aktiviteler açısından ise Hatay’da okumanın özel bir avantajı yok diyebilirim.

Mustafa Kemal Üniversitesi PDR Bölümü Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.