Üniversite Tanıtımları

Mustafa Kemal Üniversitesi Ve Türkçe Öğrt. Tanıtımı

Son güncelleme Eylül 2, 2020 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Hakkında

Üniversitemiz 1992 yılında kurulmuş devlet üniversitesidir. 12 fakülte, 6 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 3 enstitüden oluşmaktadır. Mustafa Kemal Üniversite kampüsü Hatay merkeze 30 dk. mesafede Serinyol beldesinde bulunmaktadır. Kampüs büyük, geniş ve yemyeşil güzelliklerle doludur. Kampüs içerisinde bulunan yönlendirme tabelaları sayesinde fakülteleri bulmak kolay ve rahattır. Kampüs içerisinde bir adet çarşı kompleksi ve Araştırma hastanesi bulunmaktadır. Terzi, kuaför, PTT, oyun salonları vb. mekanlar kampüs içi ve dışı olmak üzere sıklıkla bulunmaktadır.

Hatay’da Ulaşım Nasıldır?

Kampüs merkezde olmamasına rağmen ulaşım rahat ve kolaydır. Belediye otobüsleri kampüs içi ve dışı olmak üzere bölgeden sık sık geçmektedir. Kampüs içerisinde öğrenci kartıyla çok rahat ulaşım sağlanabilir. Öğrenci kartı olmasa bile belediye otobüsü nakit parayı da kabul etmektedir.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Yurt İmkanları

Mustafa Kemal Üniversitesi’nde kampüs içi ve dışında olmak üzere 3’er tane kız ve erkek öğrenci KYK yurdu bulunmaktadır. KYK burs başvurularını yaparak KYK yükseköğrenim bursu veya KYK öğrenim kredisi alarak dolu dolu bir üniversite hayatı geçirebileceğinizi söyleyebilirim. Kampüs içerisinde Tayfur sökmen 2000 kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Kampüs çevresinde öğrenci apart evleri ve öğrenci siteleri de vardır. Fiyatları yer ve özelliklerine göre değişim gösterse de genel anlamda uygun bir ev bulmak zor değildir. 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Sosyal Aktiviteler

Mustafa Kemal Üniversitesinde çeşitli faaliyet gösteren aktif kulüpler mevcuttur. Gezi turları ve bahar festivalleri bulunmaktadır. Kampüs içerisinde kapasitesi büyük kütüphane bulunmaktadır. Ders çalışmak ve araştırma yapmak için çok uygun ve donanımlıdır. En yakın deniz Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlıdır. Konferans salonunda okulumuz konservatuvar öğrencileri tarafından hazırlanan konserler ve tiyatrolar sergilenmektedir. Basketbol, voleybol, futbol, tenis kortu ve olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır. Kampüs içi spor salonunda pilates, yoga vb. Sporlar mevcuttur. Eğlenmeyi seviyorsanız ve güzel dostluklar ile sınırsız eğlence bulabilirsiniz. Aynı şekilde kampüs içerisinde yemekhane de mevcuttur. MKÜ yemekhane, yani üniversitenin yemekhanesinin öğrencilere en ucuz ve kaliteli yemekler sunduğunu söyleyebilirim. 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Türkçe Öğretmenliği 

Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi (MKÜ Eğitim Fakültesi) Türkçe Eğitimi bölümü 1993-1994 yılında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği programıyla öğretime başlamıştır. 1998 yılında Türkçe eğitimi bölümüne dönüştürülmüştür. Bölümde 3 Prof. Dr, 3 Doç. Dr., 1 Dr. Öğretim üyesi ve 3 araştırma görevlisi olmak üzere 10 akademik personel bulunmaktadır. 5 normal derslik ve 1 konuşma eğitimi dersliği bulunmaktadır.

Mkü eğitim fakültesi, mustafa kemal üniversitesi akademik kadro istatistikleri

KPSS Atanma durumu ise Türkiye’de iyi bir sıralamadadır. Öğrenci ilişkisine önem verilir. Mkü eğitim fakültesi iletişim probleminin en az yaşandığı fakültelerdendir. 

Mkü yemekhane ile arası çok olmayan eğitim fakültesi iletişim numaralarını bulmakla uğraşmayın. MKÜ Eğitim Fakültesi İletişim yolları aşağıda yer almaktadır:

Telefon Numarası (326) 245-6000
Diğer Telefon Numaraları: 245 60 01-02-03-04
E posta adresi: egitimiletisim[at]mku.edu.tr
İnternet sitesi için TIKLA

Hatay ve Öğrenci Olmak

Hatay şehri bilindiği üzere medeniyetler şehridir. Halkı sıcakkanlı ve samimidir. Öğrenciyi severler ve sahip çıkarlar. Hatay da gezilecek ve keşfedilmesi gereken çok güzel tarihi yerler vardır. En önemlisi asla Hatay’da aç kalmazsınız. Yöresel lezzetler ve mekanlar hem uygun fiyatlı hem de lezzetlidir. Şehrin imkanları aşırı gelişmemiş olsa da insanı mutlu eden bir havası vardır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.