EduBlog

Tam Burslu Olmak Ne Demektir? Tam Burslu Üniversite Okumak

Son güncelleme Eylül 13, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Tam burslu üniversite okumak, eğitim almanın ekonomik yollarından birisidir. Tam burs almak için yapmanız gerekenler ise üniversitelere göre değişmektedir.

Tam Burslu Üniversite Okumak Nasıl Olur?

Özel liselerde, özel üniversitelerde ve vakıf üniversitelerinde okumak isteyenler, yıllık olarak bir miktar para ödemek zorundadır. Ancak tam burslu üniversite okuyanlar, herhangi bir eğitim ücreti ödemezler. Zira bu ücret, üniversite ya da lise tarafından karşılanır. Öğrenim hayatları boyunca özel üniversiteye para ödemek istemeyenler, tam burslu bölümlere tercih yapabilirler. Ancak pek çok özel üniversitenin tam burslu puanları oldukça yüksektir ve iyi bir sıralama gerektirir.

üniversitede tam burslu olmak, üniversitede tam burs almak

Tam burslu olmak ve tam burslu olmanın avantajlarından faydalanmak, her üniversiteye göre değişebilir. Örneğin bazı üniversiteler tüm eğitim masraflarınızı karşılayabilmektedir. Bu masrafların içerisinde barınma ve yemek gibi ihtiyaçlar da yer almaktadır. Bazı üniversiteler ise sadece üniversiteye ödemeniz gereken bedeli sizin için karşılar. Bu sayede burssuz öğrenciler yıllık 20 ile 60 bin lira arası değişen fiyatlar öderken, siz herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Üniversitede Alınan Tam Burs Kesilir mi?

Tam burslu öğrenciler, en başarılı öğrenciler arasında yer almaktadır. Zaten üniversiteler de bu başarınız için size burs sağlamaktadır. Ancak başarınızı üniversite öğrenimi boyunca sürdüremezseniz, bursunuz kesilecektir. Burs kesilme durumu, tamamen olabileceği gibi kademeli de olabilir. Örneğin %100 burslu bir bölüm kazandıysanız ve alttan derslerinizi sayısı arttıysa, bursunuz %75 oranında değiştirilebilir. Bu durumda, öğrenim ücretinin %25’lik kısmını ödemek zorunda kalırsınız.

Tam burslu üniversite okumak isteyenler, yukarıdaki durumu ciddiye almalıdır. Zira devamsızlık, disiplin sorunları ya da başarısızlık nedeniyle bursunuz kesilebilir. Burs kesilmesi şartları, üniversitelere göre değişmektedir. Bazı üniversiteler oldukça esnek iken, bazı üniversiteler ise tek dersten kalmanız durumunda bursu kısmi ya da tamamen kesebilir.

üniversitede tam burslu olmak, üniversitede tam burs almak

Üniversitede Tam Burs Almak Zor mudur?

Tam burs almak, nispeten daha başarılı olduğunuzun kanıtıdır. Hatta bazı üniversiteler, ilk bin sıralama yaptığınızda size özel burslar sunar. Böylece sizi öğrencisi olarak kendi bünyesine katmak ister. Koç, Sabancı ve Bilkent gibi Türkiye’nin en gelişmiş üniversitelerinde tam burslu okumak istiyorsanız, kendi alanınızda belirli bir derece yapmanız gerekmektedir. Eğer %75 ya da %50 gibi daha düşük burslarla okumak isterseniz, bu durumda daha düşük puanlarla da yerleşebilirsiniz. Ancak kimse daha yüksek burs alabilecekken düşük burslu bir programa kayıt yaptırmaz. Bu nedenle tam burslu programların puanları da bir hayli yüksektir. Sonuçta tam burslu üniversite okumak, herkesin harcı değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.