Dernek Bursları

Türk Matematik Derneği Burs Başvuruları Başlıyor!

Son güncelleme Eylül 2, 2020 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Türk Matematik Derneği Hakkında 

Matematik ve ilgili bilim dallarının gelişmesi ve yurt içinde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 1948 yılında kurulan Türk Matematik Derneği, İstanbul merkezli bir dernektir. Kurucuları arasında Ord. Prof. Dr. Cahit Arf, Ord. Prof. Dr. Kerim Erim, Ord. Prof. Dr. Salih Murat Uzdilek gibi isimler bulunmaktadır. Ülkemizi Uluslararası Matematik Birliği ve Avrupa Matematik Derneği gibi uluslararası platformlarda temsil etmektedir. Türk Matematik Derneği, ülkemizin ekonomik ve teknolojik alanlarında matematiğin ve matematikçinin etkisini artırmak, mesleki dayanışmayı sağlamak ve matematik bilimini yaygınlaştırmak amacıyla konferanslar, seminerler, yarışmalar, yaz okulları vermektedir. Ayrıca yine bu amaçlar doğrultusunda lisans burs da vermektedir. 

Türk Matematik Derneği Bursu Hakkında

Güncel eğitim burs haberlerimize Türk Matematik Derneği bursu hakkında bilgi vererek devam ediyoruz. Türk Matematik Derneği, genç matematikçilere destek amacıyla Cahit Arf, Gündüz İkeda ve Nazım Terzioğlu bursları vermektedir. Türk Matematik Derneği lisans bursu başvuruları 2020 Ekim ayında başlayacağı bilinmektedir. Burs başvurularında bulunan adayların yanlış bilgi vermeleri doğrultusunda burslarının kesileceği ve şikayette bulunulacağı belirtilmektedir. Son dakika burs haberlerini kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Türk Matematik Derneği Bursu Kimlere Verilir?

Matematik lisans bölümünde okuyan, ihtiyaç sahibi, 26 yaşını doldurmayan ve girdiği son üniversite sınavının ilk iki tercihinin en az birine matematik bölümünü yazan herkes lisans bursuna başvurabilir. 

Türk Matematik Derneği Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

Türk Matematik Derneği burs başvuruları şartlarını sizler için araştırdık:

 • Ülkemiz sınırları içerisinde örgün ve lisans düzeyinde matematik okumak veya okuyacak olmak
 • Burs verilmeye başlandığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 26 yaşını doldurmamış olmak
 • Adayın girdiği son üniversite sınavında yaptığı tercihlerin ilk ikisinden en az birinin matematik olması
 • Bilgileri ve belgeleri eksiksiz ve yanlışsız doldurmak

Şartlarını yerine getiren herkes lisans burs başvurusunda bulunabilir. Başvuru şartları arasında KYK bursu almama zorunluluğuyla ilgili bir ibare bulunmamaktadır.

Türk Matematik Derneği Bursu Ne Kadardır? Ne Zaman Verilir?

Güncel eğitim burs haberlerini sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Türk Matematik Derneği bursu her yıl yönetim kurulu tarafından burs sayısı, miktarı ve süresini Eylül ayında ilan etmektedir. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında 300 TL ve 10 aylık bir süreyle lisans burs verildiği bilinmektedir. Son dakika burs gelişmelerinden anında haberdar olmak için internet sitemizi takip etmeye devam edin.

Türk Matematik Derneği Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Türk Matematik Derneği güncel eğitim bursu başvurusu yapmak isteyen herkesin aşağıdaki belgeleri hazırlaması gerekmektedir:

 • Eksiksiz başvuru formu (üzerine tıklayarak elde edilebilir).
 • Adayın matematik yeteneğini ölçebilecek kadar yakından tanıyan en fazla iki kişinin tavsiye mektubu. 
 • En son eğitim/öğretim yılına ait tasdikli not çizelgesi. Dosyaya eklenebilecek belgeler: 
 • Aileyi yakından tanıyan ama aile dışından birinin (örnek: muhtar, jandarma, öğretmen, kaymakam, öğretim üyesi) adayın ve ailesinin ekonomik durumunu anlatan yazısı. 
 • Tasdikli ÖSS tercih formu kopyası. 
 • Tasdikli ÖSS kabul formu kopyası. 
 • Öğrencinin başarısını gösteren diğer belgeler

Türk Matematik Derneği Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güncel eğitim bursundan yararlanmak isteyen adaylar, Türk Matematik Derneği internet sitesinden burs yönergesi formuna ulaşarak başvuruda bulunabilirler. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.