EduBlog

Üniversite Bursu Nasıl Kesilir? KYK Burs Kesilme Sebepleri

Son güncelleme Eylül 9, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

KYK burs kesilme sebepleri aslında pek çok durumdan kaynaklanabilir. Bunu tespit etmek adına burs/kredi taahhütnamesinde yer alan maddelere göz atmak gerekir.

KYK Burs Kesilme Sebepleri Nelerdir?

KYK bursu, geri ödemesiz olarak verilen maddi bir yardımdır. KYK burs kesilme nedenleri meydana gelmedikçe bu yardım, öğretim hayatınız boyunca hesabınıza yatar. Devlet tarafından ödenen bu yardım, kimlik numaranızın son hanesine göre belirli günlerde ödenir. Öğrencilerin eğitim hayatı boyunca düzenli olarak ödenen KYK bursu, birkaç nedenden dolayı kesilebilir. Üniversite bursu kesilmesi durumu, genel olarak disiplinsizlikten ya da başarısızlıktan meydana gelebilir. Burs/kredi taahhütnamesinde de açıkça yer aldığı üzere, taahhütnamedeki koşullara uymayan öğrencilerin bursu, geri dönüşü olmayacak şekilde kesilmektedir.

Taahhütnamedeki maddeleri detaylandırarak, KYK burs kesilme sebepleri hakkında daha net bilgiler verelim. İlk olarak, KYK bursundan vazgeçmeniz halinde bursunuz kesilir ve bir daha KYK bursu alamazsınız. Bu durum, izin alma ve kayıt dondurma işlemleri için de geçerlidir. Yani kendi tercihinizle de KYK bursu hakkınızdan vazgeçebilirsiniz. Aynı zamanda üniversite bursu kesilmesi yaptığınız bir hatadan da kaynaklı olabilir. Bu durumları öğrenmek için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

KYK burs kesilme nedenleri, KYK burs kesilme sebepleri

Üniversite Bursu Kesilmesi Neden Olur?

Eğer aşağıdakilerden herhangi birini yaptıysanız, bu durumda KYK bursunuz kesilecektir. Daha sonra bu durumlar ortadan kalksa dahi bir daha KYK bursu alamazsınız. KYK burs kesilme nedenleri taahhütte belirtildiği üzere şunlardır:

  • Başarısız olmak. 4 üzerinden 2 ya da 100 üzerinden 53.33 aşağısında ortalamaya sahip olursanız, başarısız olursunuz.
  • En az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası almak. Kopya ile yakalanmak, bir veya iki yarı yıl uzaklaştırma cezası almanıza neden olabilir.
  • Kesin hükümle mahkum olmak.
  • KYK yurtlarından süresiz çıkarma cezası almak. Yurt taahhütnamesinde süresiz çıkarılma hükümleri açıkça yer almaktadır.
  • Öğretim kurumunun kapatılması.

KYK bursu hakkında detaylı bilgi edinmek için KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? KYK Bursu Nedir? makalesine göz atabilirsiniz.

Eğer KYK burs kesilme sebepleri dışında bir nedenden bursunuz kesildiyse, yardıma ihtiyacınız olabilir. Bunun için Gençlik ve Spor Bakanlığı iletişim kanalları üzerinden yardım isteyebilirsiniz. Eğer bursunuz taahhütnamede olmayan bir sebepten ötürü kesildiyse, bir yanlışlık söz konusu olabilir. Zira yukarıdaki durumlar yaşanmadıkça, KYK bursu asla kesilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.