EduBlog

Üniversitede Burs Almak İçin Kaç Puan Gerekiyor?

Üniversitede burs almak pek çok öğrenci için ulaşılması zor bir nokta gibi görünse de durum aslında öyle değildir. Güncel burs başvuruları gibi sayfaları takip ederseniz öğrencilere verilen bursları kaçırmazsınız.

Üniversitede Burs Almak İstiyorum Ama Nasıl?

Pek çok öğrenci aslında bu sorunun yanıtını merak ediyor. Burs alma konusu gerçekten günümüz ekonomik problemlerini de göz önünde bulunduracak olursak gittikçe zorlaşmaktadır. Artık burs verenler daha spesifik şartlarla öğrencilere burs desteği sağlamaktadırlar. Üniversitede burs almak isteyip de bunu bir türlü başaramayanlar için yakın zamanda bir rehber hazırlamayı düşünüyoruz. Sizin de önerileriniz varsa bizlere iletişim sayfamızdan iletebilirsiniz.

üniversitede burs almak

Gelelim burs başvuru mevzusuna… başvuruyorum ama bir türlü burs bana çıkmıyor diyorsanız bu durumun pek çok açıklaması olabilir. Burs verenler genellikle şart olarak başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs vermeyi amaçlarlar. Bu sayede toplumsal eşitliğin bir nebze de olsa sağlandığı söylenebilir.

Burs almak için gerekli şartlara “burs almak için gerekli şartlar nedir?” adlı makalemizden ulaşabilirsiniz. Burada burs almak için minimum kaç puan gerektiğinden bahsedeceğiz.

Burs Almak İçin Kaç Puan Gerekir?

Üniversitelerin çoğunun burs verebilmek için fonları vardır. Bu fonları gönül ister ki her öğrenciye burs olarak versinler ama ne yazık ki tüm öğrencilere yetecek miktarda değildir bu tarz fonlar. Bu nedenle burs vermek için söz konusu bursu alacak öğrencinin birtakım şartları taşımasını beklerler. Bunlardan birisi de AGNO ya da GANO’dur. Bu genel ağırlıklı not ortalaması puanının öğrencinin ilgili bursu alabilmesi için üniversiteden üniversiteye değişse de genel olarak 3.50 ve üstüdür. Yüzlük tabanda ise bu puan 85 ve üstü şeklindedir. Üniversitede burs almak isteyenler işte bu ortalamalarına dikkat etmeliler.

Özel Üniversitede Burs Almak İçin Kaç Puan Gerekiyor?

Güncel burs başvuruları takibini yapıyorsanız görmüşsünüzdür burs verenler sadece üniversiteler değildir. Çeşitli özel üniversitelerde de burs verilmektedir. Özel üniversitelerin bursları daha da çeşitli ve öğrenci sayısı olarak daha kısıtlıdır. Özel üniversitelerde yüzdelik olarak öğrenim ücretinde indirim, yurt bursu, nakdi burs gibi çeşitleri vardır. Bu gibi burslar için de şart olarak çoğunda AGNO puanı aranır. Buradaki AGNO puanı devlet üniversitelerinden biraz daha fazla olmaktadır. 3.60-3.70 ve üstü puanlar ile bu tarz bursları alabilmeniz mümkün olacaktır.

Üniversitede burs almak için farklı bir yol da vakıf ve şirket bursları vardır. Bu tarz bursları güncel burs başvuruları diye aratarak bulabilirsiniz. Bu burslara başvurularda çoğunda AGNO şartı aranmaktadır. Ancak vakıf ve şirketler AGNO’nuz kesinlikle bu olmalı gibi bir şartlandırma yerine, başvuranlar arasında AGNO’ları bir sıralamaya sokarak verecekleri bursu en başarılı ihtiyaç sahibi öğrenciye ya da öğrencilere vermektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu