Genel Burslar
Trend

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuruları

Son güncelleme Eylül 20, 2020 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) Hakkında

            İlk olarak Şer’iyye ve Evkaf Vekaleti ismiyle 1920’de kurulmuştur. Daha sonra ise (1924) Vakıflar Genel Müdürlüğü ismini almıştır. Görevi ise vakıfları denetlemektir. VGM vakıflara ait olan tarihi binaları ve vakıf emlaklarını restore etmek, bakım ve onarımı yaptırmak gibi faaliyetler yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ilanından sonra neredeyse 4500 vakfı denetleyen VGM bu vakıfların gelirleriyle maddi olarak ihtiyaç sahibi olanlara yardımlar sağlamaktadır. Ayrıca Vakıfbank olarak bildiğimiz banka da VGM’nin bünyesindedir. VGM Bursu başvuruları ne zaman başlıyor diye merak ettiğini biliyoruz. Bursa başvurmadan önce bilmeniz gereken tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü -VGM Bursu Hakkında

            VGM bursu dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına sağlanan burstur. Geri ödeme koşulu öne sürmeyen Vakıflar Genel Müdürlüğü ilk/ortaöğretim, lise ve üniversitede öğrenim gören öğrencilere burs başvuruları sonucu maddi destek imkanı sunar. Sadece yurt içinde mevcut olan kurumlarda öğrenimine devam eden öğrencilere verilen VGM bursundan Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu (burs kontenjanının %10’luk kadarı bir kontenjan dahilinde) yüksenöğrenim öğrencileri de faydalanabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapacak adaylar için başvuru şartları aşağıda yer almaktadır.

VGM bursu başvuruları sırasında bazı öğrencilere öncelik tanınır. Bunlar;

  • Annesi veya babası yada her ikisi de sağ olmayan,
  • Maddi imkanları sınırlı, gelir düzeyi düşük olan öğrencilerdir.

VGM bursundan yararlanamayacak öğrenciler ise;

  • Asgari ücret düzeyinde geliri olan öğrenciler,
  • Askeri/polis akademisi öğrencileri,
  • Herhangi bir kamu kurumundan geri ödemesiz burs ödemesi alan öğrenciler,
  • Muhtaç aylığı ödemesi yapılan öğrencilerdir.

NOT: Kardeşler aynı eğitim seviyesinde ise VGM bursundan beraber faydalanamaz ancak farklı eğitim seviyesinde öğrenim gören kardeşler VGM bursundan faydalanabilir.

VGM Bursu Başvuruları Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapabilmek için gerekli olan şartlar işte bunlardır:

  • İlk/ortaöğrenim ve lise bursu için MEB bünyesindeki resmi kurumlarda öğrenim sürdürmek,
  • Yükseköğrenim bursu için lisans düzeyinde öğrenim sürdürmek,
  • Aynı aileden VGM bursu almak için farklı eğitim seviyesinde öğrenim görmek,
  • KYK bursundan faydalanmıyor olmak. 

NOT: KYK öğrenim kredisi VGM bursunu etkilemez. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ne Kadardır? Ne Zaman Verilir?

            İlk/ortaöğretim, lise öğrencileri için 75 TL olan burs, yükseköğrenim öğrencilerİ için 300 TL’dir. Kontenjan dahilinde belirlenmiş olan yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencileri için ise 600 TL ödeme yapılmaktadır. Yükseköğrenim öğrencilerine Ekim-Mayıs döneminde 8 ay boyunca ödeme yapılırken; ilk/ortaöğrenim, lise öğrencilerine ise Ekim-Haziran döneminde 9 aylık ödeme yapılmaktadır. vakıflar genel müdürlüğü burs başvurusu yaptıktan sonra sonuç olarak burs almaya hak kazanan öğrencilerin burs ödemeleri bağlı oldukları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Eğitim kurumunuzun hangi Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı olduğunu öğrenmek için BURADAKİ adresi ziyaret edebilirisiniz.

VGM Burs Başvuruları İçin Gerekli Belgeler

vakıflar genel müdürlüğü burs başvurusu başladı

VGM bursu başvuruları için gerekli belgeler başvuru esnasında belirtilecek olup, daha sonra belge istenmesi halinde ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından öğrenciye bildirilecektir. Teslimi için verilen sürede öğrenci belgesi teslim edilmezse VGM bursu kesilir.

VGM Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

            Online yapılan burs başvuruları BURADAKİ siteden alınmaktadır. VGM burs başvuruları doğruluğu onaylandıktan sonra yönetmeliğe ve ek-2’ye göre değerlendirme aşamasına alınmaktadır. Her sene 15-30 Ekim tarihlerinde alınan başvurular KYK bursundan yararlanan öğrencilerin tespiti için KYK burs başvuruları açıklandıktan sonra açıklanmaktadır. Ancak bahsettiğimiz gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu yapabilmeniz için yukarıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir.

2020-2021 yılı VGM Bursu Başvuruları Yükseköğrenim için 15 Ekim ile 30 Ekim arasında alınacak. Yabancı uyruklu öğrenciler için de bu tarihler geçerli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.