Üniversite Tanıtımları
Trend

Yalova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Tanıtımı

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Yalova Üniversitesi Tanıtımı

Son güncelleme Mayıs 29, 2021 tarihinde Serkan Sayoğlu tarafından yapıldı.

Yalova Üniversitesi tercih etmeli miyim diye soruyorsan senin için harika bir içerik hazırladık. Yalova Uluslararası ilişkiler bölümü için tanıtım yazısı yayınlandı!

Yalova Nasıl Bir Yerdir? Üniversiteyi Yalova’da Okumak

Yalova üniversitesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisiyim ve pandemi öncesi üniversitede toplam üç dönem bulundum. Yalova çoğunlukla tatil için tercih edilen, az nüfuslu, küçük bir şehir. Şehrin beni şaşırttığı gibi dışarıdan gelen öğrencileri de şaşırtacak özelliklerinden biri de şehirdeki Arap nüfus yoğunluğu olabilir. Sokakta yürürken duyduğunuz cümlelerin bir kısmının Arapça oluşu başlarda sizi şaşırtabilir. Şehir merkezi istanbul gibi bir şehirden gelenler için epey küçük olsa da çok güzel bir sahilin eşlik ettiği kafeler, restoranlar, AVM’ler bulunmakta. İç kısımlara doğru daha sakinleşen şehir benim gibi sakin bir yaşam sevenler için çok uygun. Şehirde yolculuklar genelde minibüslerle yapılıyor ve otobüs görmek neredeyse imkansız. Bence bu durum yolculuk masrafını aşırı arttırıyor. 2019 yılında şehir merkezinden kampüse giderken nerden binerseniz binin 2 tl veriyordunuz ve bu bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyordu.

yalova uluslararası ilişkiler

Yalova uluslararası ilişkiler okumak isteyenler için değinmek istediğim bir diğer şey de özellikle yerli nüfusun kültürel etkinliklere ve tenise olan ilgileri. Bu konuyla ilgili bir şeyler yapmayı panlayanlar bu şehirde kendine yer bulabilir. Bunun yanında bence şehrin en cazip özelliği istanbul, bursa, kocaeli gibi şehirlere ulaşmanın çok kolay ve hızlı oluşu. Bu sebeple bu şehirlerden gelen öğrenci sayısı da hayli fazla. Ben feribot kullanarak 45 dakikada pendik’e ulaşırken  ; yaklaşık 1 saat 15 dakikada Yenikapı’ya da ulaşılabiliyor. Feribot ücretini saatlere ve gideceğiniz yere göre İDO’nun websitesinden güncel olarak bulabilirsiniz.(2019 – ortalama 23 tl) ayrıca istanbul ve Kocaeli’ye okuldan direkt olarak servis seçeneği de bulunmakta.

Yalova Üniversitesi Kampüsü Hakkında

Yalova üniversitesi 2008 yılında kurulmuş yeni sayılabilecek bir üniversite. Üniversitenin bünyesinde 9 fakülte, 1 yüksekokul, 5 yüksekokul bulunmakta. Üniversitenin tüm fakülteleri aynı kampüste bulunuyor. Kampüs benim açımdan oldukça yetersiz. Çoğu üniversitelinin hayalini kurduğu kampüs ortamını maalesef karşılamıyor. Dokuz adet fakültenin bulunduğu kampüste neredeyse hiçbir imkan yok. Merkez kantin olarak adlandırılan ve biraz kahvehaneyi andıran kantin dışında hukuk fakültesinin kendi içinde bulunan ve mühendislik fakültesinin önünde bulunan epeyce küçük bir yeni nesil kahveci dışında yiyecek ve içecek bulmanız okulun konumu da sebebiyle çok zor. En son bıraktığımda belli düzenlemelerin de yapıldığını söylemek isterim. Tabii ki okulun biraz yokuş tırmandıktan sonra ulaştığınız harika bir manzarası olan bir yemekhanesi de bulunmakta. Ücret olarak uygun olan yemeklerin lezzeti kişiden kişiye değişse de ben tercih etmiyordum. Kampüsün manzarasından sonra benim için en güzel özelliği yurtların da yaygın olarak bulunduğu şehir merkezinden 30-20 dakika kadar sürmesi.

yalova uluslararası ilişkiler kampüs

Yalova Üniversitesi Yurt İmkanları

Üniversitemin yurt imkanları benim en çok şikayet ettiğim ve gelenleri de zorlayacak özelliği. Ben 2019 girişliyim ve benim dönemimde kızlar için 3; erkekler için sadece 1 adet devlet yurdu bulunuyordu. Benim bulunduğum A-B olarak geçen kısım bir apartman binasının yurda çevrilmiş haliydi. Türkiye çapında en kötü yurt listesi olsa ilk 3’e gireceğinden emin olduğum yurt binasında yaşadığım zorlukları kapanması sebebiyle uzatmayacağım. Benim kaldığım yurda ve şehir merkine yeterince yakın olan c blok bildiğim kadarıyla imkan olarak daha avantajlı bir yurttu. Fotoğraflarını internetten bulabilirsiniz. Diğer yurt öğrencilerin tek bir odada 10 kişi kaldığı termal yurdu. Bu yurdun da kapandığını biliyorum. Yurtların kapanmasının sebebi okulun tam karşısında yapılmış olan yeni yurt binası. Bu yeni yurt hakkında pek bir bilgim yok fakat yol ücretini de cebimizde tutacak olması sebebiyle daha iyi olmasını umuyorum.

yalova kyk yurtları

Yalova uluslararası ilişkiler okumak için buraya gelmek isteyen erkekler için bulunan ve tek yurt olan Yalova Termal Yurdu hakkında çevremden duyduklarım ise genel olarak olumlu olsa da konumunun uzaklığı ve minibüs ücretinin 4-5 tl olması dezavantajları olarak dile getirilebilir. Yemek konusunda da ben yeterli buluyordum. Herhangi bir devlet yurduna girmeden önce yemek konusunda bilmeniz gereken şey devletin size sabah 4.5 akşam 9.5₺ olmak üzere iki öğünü karşılaması. Sistem şu şekilde: mesela sabah kahvaltısında her ürünün bir ücreti var (örnek: bir paket zeytin 60 kr) ve siz aldıklarınızı 4.5 ₺’ye kadar devlet karşılıyor. Eğer bu limiti aşarsanız üstünü siz tamamlıyorsunuz. Bu sistemi anlamak biraz tecrübeyle daha kolay olacaktır. Bunun yanında birçok özel yurt bulunabilir. Çok hakim olmamakla birlikte özel yurtların fiyatı Kocaeli – Sakarya gibi şehirlerde bulunanlara göre genel kanaat olarak daha fazla. Eve çıkmak isteyenler için de şehir merkezinde çok fazla seçenek olmadığını ve fiyatların da semte göre değişiklik göstermekle birlikte ucuz olmadığını biliyorum.

İlginizi Çekebilir Türkiye Ekonomi Kurumu Vakfı Burs Başvuruları

Yalova Uluslararası İlişkiler Bölümü Nasıl?

Yalova üniversitesi, uluslararası ilişkiler bölümüm %100 ingilizce bir bölüm. Eğer muafiyet sınavını geçemezseniz hazırlık okumanız zorunlu. Ben okulda sadece hazırlık dönemimde bulunduğum için bu konuda daha tecrübeliyim. Eğer bu bölüme gelecekseniz kesinlikle hazırlık kısmını es geçmemelisiniz. Hazırlıkta bulunduğum dönemde birçok arkadaşım ikinci senesinde olduğu için bir sene daha hazırlığı geçememenin stresi içerisindeydi. Yeni gelenlerin de oldukça zorlandığını söyleyebilirim.

yalova uluslararası ilişkiler bölümü

Bina olarak ilk girdiğinizde sizi şaşırtacak olsa da hocalarının birçoğunun çok iyi olduğunu ve bölüme geçenlerin özlemini çektiğini söyleyebilirim. Eğer İngilizce seviyenize biraz olsun güveniyorsanız her okul yılının başında yapılan sınavların duyurularını takip etmelisiniz. Ben bu sınavlar sayesinde a2 kurundan başlayarak büyük bir avantaj sağladığımı söyleyebilirim. Şimdilerde online olarak gördüğüm bölüm eğitiminin de şartlara bağlı olarak çoğu üniversite gibi eksikleri olmasıyla birlikte Yüzyüze eğitim görmeden eleştirmem bence doğru olmayabilir.

Yalova Uluslararası İlişkiler Öğrenci İçin Yeterli Mi?

Genel olarak değerlendirdiğimde eğer üniversite hayatı konusunda büyük beklentileriniz varsa Yalova Üniversitesi ve Yalova isteklerinizi tam anlamıyla karşılayamayabilir. Bence Yalova uluslararası ilişkiler bölümünün ve bu şehrin en güzel yanı istanbul’a olan yakınlığı . Eğer istanbul olmuyorsa sizin için en iyi seçenek olabilir. Bunun yanında sosyal aktivite olarak kendinize alan yaratabileceğiniz imkanlara da sahip. Ben bireysel bir değelendirme yapmış olsam da dikkate almanızı öneririm. Benim değinemediğim noktaları da ancak tecrübe ettiğinizde öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biliyoruz, hiç sevmiyorsunuz ama sitemizden gezinmek için reklam engelleyicinizi kapatmanızı istiyoruz.